Latem, gdy w domu jest ciepło staramy się prawie całe zakupy spożywcze zapakować do lodówki. Nie jest do dobrze rozwiązanie. Szczególnie jeśli chodzi o warzywa i owoce. Niektóre z nich stracą na swojej smakowitości i prawdopodobnie zniechęcą nas do ich spożywania. Wystarczy jednak umiejętnie je przechowywać by jak najdłużej zachowały świeżość i byśmy mogli cieszyć się ich dobrym smakiem.
Kiedy potrafimy umiejętnie robić zakupy i wychwycić na targu najświeższe warzywa i owoce przychodzi czas na ich skuteczne przechowywanie. Wszystko po to by jeszcze kilka dni czy nawet tygodni cieszyć się ich smakiem. Okazuje się, że brak wiedzy dotyczącej odpowiedniego przechowywania zakupionych surowców znacząco wpływa na większe ich marnowanie i tym samym wyrzucanie.
Nam edukatorom zależy by Polacy jadali na co dzień więcej warzyw i owoców ale by tak było muszą nauczyć się je przechowywać. Zwiędłe warzywa korzeniowe, przejrzałe i miękkie owoce jagodowe nie zachęcają do jedzenia.
Na początek włoszczyzna czyli marchewka, pietruszka, seler i por, wszystkie one potrzebują chłodnego miejsca by nie odparowała z nich zbyt szybko woda i tym samym nie zwiędły. Marchewkę czy pietruszkę należy najpierw pozbawić naci gdyż zabiera ona jędrność naszym warzywom. Całą włoszczyznę wart owinąć w ręcznik kuchenny by zbierał wilgoć i umieścić w szufladzie lodówki. Jeśli mamy więcej w niej miejsca to świetnie sprawdzi się umieszczenie marchewki i pietruszki w dzbanku z wodą i wstawienie go lodówki. Należy jednak wodę zmieniać co kilka dni na świeżą.
Latem pojawia się duży wybór różnorodnych sałat czy świeżego szpinaku. Są to warzywa cenne z punktu widzenia zdrowia ale też bardzo nietrwałe. Kupioną jędrną sałatę należy w domu dokładnie umyć „listek po listu” i osuszyć. Tutaj doskonale sprawdzi się wirówka specjalnie przeznaczona do sałaty. Tak przygotowane listki należy układać w pojemniku wyścielonym ręczniczkiem kuchennym. Jeśli sałaty mamy dużo to warto jej partie także oddzielać listkami ręczniczka kuchennego. Taki zabieg pomaga wchłaniać wilgoć i sałata nie zwiędnie przez kilka dni trzymana w lodówce.
Pomidory i ogórki to niekwestionowane symbole lipca i sierpnia. Jednak warto wiedzieć, że pomidory nie znoszą zimna lodówki. Wprawdzie długo tam poleżą i nie zepsują się jednak stracą na swojej smakowitości. Pomidory należy przechowywać w temperaturze pokojowej, na przykład na blacie kuchennym z dala od intensywnych promieni słonecznych. Jeśli jednak kupimy pomidory mało dojrzałe to warto ułożyć je na parapecie, tam szybciej się zaczerwienią i nabiorą smaku. Na ogórki należy wybrać chłodne, zacienione miejsce ale w lodówce temperatura jest zbyt niska. Faktem jest, że ogórki po zbiorze są nietrwałe, po kilku dniach tracą jędrność dlatego jeśli nie planujemy ich zjeść w ciągu kilku dni to warto zrobić przetwory – ogórki małosolne lub kiszone na zimę. Podczas takiego przetwarzania ich wartość odżywcza wzrasta za sprawą obecności bakterii probiotycznych.
Ziemniaki jadamy przez cały rok, dlatego przechowywanie ma kluczowe znaczenie w zachowaniu świeżości. To kolejny surowiec, obok pomidorów, który nie lubi lodówki. Zawarta w ziemniakach skrobia w niskiej temperaturze przekształca się w sacharozę co sprawia, że robią się słodkie. Osuszone najlepiej umieścić w skrzynkach i postawić w zacienionym, przewiewnym i chłodnym miejscu jak np. piwnica. Jeśli nie mamy takich warunków w domu to najlepiej kupować małe ilości, które zjadamy na bieżąco. Ziemniaki przechowywane w ciepłym miejscu zaczynają wypuszczać pędy a w bulwie gromadzi się solanina, która jest trująca i może wywołać mdłości, wymioty lub biegunkę.
Cały sezon wiosenno-letni to czas na szeroki wachlarz owoców. Owoce jagodowe jak borówki, maliny czy truskawki dość szybko tracą świeżość. Stąd też należy przechowywać je w lodówce i myć porcje tuż przed spożyciem. W przeciwnym razie bardzo szybko się zepsują. Jeśli nie zamierzamy ich wykorzystać w ciągu najbliższych 1-2 dni to warto je zamrozić, zrobić koktajl (który w lodówce postoi dłużej niż świeże owoce) lub przygotować przetwory.
Jabłka i gruszki są zdecydowanie trwalsze i prostsze w przechowywaniu. Wystarczy ułożyć je w przewiewnym koszyku z dala od promieni słonecznych i przez kilka dni zachowają jędrność. Kiedy chcemy wstrzymać proces naturalnego dojrzewania można umieścić je w szufladzie lodówki.
Podsumowując, zasady przechowywania warzyw i owoców nie są trudne ale brak tej wiedzy często sprawia, że konsumenci ograniczają się w zakupie wybranych surowców i tym samym jedzą monotonnie. Komunikowanie tych zasad jest kolejnym elementem wspierania konsumenta na drodze do spożywania większej ilości warzyw i owoców.
* * *
Przewodnik o przechowywaniu najpopularniejszych warzyw i owoców
Warzywa korzeniowe jak marchewka, pietruszka, seler, rzodkiewka
- Usuń nać (pozostawiona będzie wyciągać soki z korzenia)
- Przechowuj w pojemniku/dzbanku z wodą w lodówce lub owiń zwilżonym ręcznikiem kuchennym
- Jeśli przechowujesz w wodzie to wymieniaj ją co kilka dni
- Tak przechowasz warzywa nawet kilka tygodni
- Jeśli chcesz przechować warzywa zimą (poza rzodkiewką) to nie myj ich! Umieść w skrzynkach i postaw w zacienionym, przewiewnym i chłodnym miejscu jak np. piwnica.
Fasolka szparagowa
- Osusz dokładnie z wilgoci ale nie odcinaj końcówek
- Przełóż do pojemnika wyłożonego ręczniczkiem kuchennym
- Wstaw do lodówki
- Tak przechowasz fasolkę kilka dni
Sałata, szpinak i inne
- Umyj i osusz listki w wirówce do sałaty
- Układaj je warstwowo w pojemniku oddzielając listkami ręczniczka kuchennego
- Wstaw do lodówki
- Tak przechowasz sałatę kilka dni
Pomidory
- Przechowuj na blacie kuchennym z dala od intensywnych promieni słonecznych
- Nigdy nie przechowuj pomidorów w lodówce bo tracą swój smak i aromat
- Tak przechowasz pomidory kilka dni, uzależnione jest to jednak od ich dojrzałości
Ogórki
- Przechowuj w chłodnym miejscu z dala od intensywnych promieni słonecznych
- Ogórki szybko tracą wodę i zarazem jędrność dlatego jeśli nie zamierzasz ich wykorzystać w ciągu najbliższych 1-2 dni to warto zrobić ogórki małosolne lub kiszone
Ziemniaki, buraki
- Osuszone warzywa umieść w skrzynkach i postaw w zacienionym, przewiewnym i chłodnym miejscu jak np. piwnica.
- Buraki możesz także przechowywać w lodówce. Owiń każdy z osobna ręczniczkiem kuchennym i umieść je nisko w szufladzie lodówki przeznaczonej do warzyw
- Nigdy nie przechowuj ziemniaków w lodówce. Zawarta w nich skrobia w niskiej temperaturze przekształca się w sacharozę co sprawia, że ziemniaki robią się słodkie
Drobne owoce jagodowe
- Przełóż je do salaterki, najlepiej szklanej i wstaw do lodówki
- Owoce jagodowe dość szybko się psują dlatego jeśli nie zamierzasz ich wykorzystać w ciągu najbliższych 1-2 dni to warto je zamrozić, zrobić koktajl (który w lodówce postoi dłużej niż świeże owoce) lub przygotować przetwory
Jabłka, gruszki
- Możesz je przechowywać na blacie kuchennym z dala od promieni słonecznych
- Nie stracą także smaku jeśli dojrzałe już owoce umieścisz w lodówce. Możesz je przechować w szufladach lodówki wyłożonych ręczniczkiem kuchennym.
Skrót informacji o przechowywaniu warzyw i owoców
PRZECHOWYWANIE WARZYW I OWOCÓW | |
W LODÓWCE | POZA LODÓWKĄ |
Borówki Maliny Jeżyny Wiśnie Czereśnie Truskawki Śliwki Agrest Żurawina Porzeczki Rabarbar Marchew Pietruszka Seler Por Kalafior Brokuł Brukselka Sałata Rzodkiewka Papryka Buraki Szparagi | Jabłka Gruszki Brzoskwinie Morele Nektarynki Ogórki Cukinia Pomidory Ziemniaki Dynia Kabaczek Cebula Czosnek |
Uwaga na koniec
Obtłuczone, zwiędłe warzywa i owoce nadal nadają się do spożycia lub przetworzenia. Jednak gdy pojawi się na ich powierzchni nawet najmniejsza pleść należy je wyrzucić. Błędem jest wykrajanie fragmentu spleśniałego i zjadanie reszty np. jabłka. Trująca patulina wydzielana przez pleśń infekuje cały owoc lub warzywo, a po jego zjedzeniu grożą nam dolegliwości żołądkowo-jelitowe jak na przykład bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunki.
Autorem quizu jest Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk kliniczny, ekspert programów i projektów poprawiających nawyki żywieniowe Polaków. Autorka wielu artykułów z zakresu zdrowego odżywiania, współautorka książek. Prowadzi poradnię dietetyczną „Z kaloriami na pieńku”. Uczy jak jeść zdrowo, sezonowo, smacznie i jak docenić rolę warzyw i owoców.
Źródło: KZGPOiW
#PołowaSukcesu #PołowaTegoCoJemy #PolskieSuperowoce
Sfinansowano ze środków Fundusz Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora”.
Kontakt:
Aktualne komunikaty prasowe:
Edukacja żywieniowa krok 5 - Patenty na przetwarzanie - publikacja 29/07 |
Edukacja żywieniowa krok 4 - Prawidłowe przechowywanie - publikacja 29/07 |
Edukacja żywieniowa krok 3 - Madre zakupy 6/21 |
Edukacja żywieniowa krok 2 - Pomagamy oswoić warzywa i owoce 5/21 |
Edukacja żywieniowa krok 1 - Wzbudzamy ciekawość 5/21 |
Edukacja wspierająca zwiększenie spożycia warzyw i owoców 5 KROKÓW - 6/21 |
Przewodnik dla mamy karmiącej - publikacja 29/07 |
Jedzenie na odmłodzenie - 6/21 |
Jedzenie na poprawę płodności 5/21 |
Jedzenie na dobre myślenie 4/21 |
Wcześniejsze komunikaty prasowe:
#ProdukPolski#KupujŚwiadomie#PolskaSmakuje#codziennie#FruitsVegYear#IYFV2021Z kaloriami na pieńkuMonika Stromkie-ZłomaniecINSPIRE smarter branding#CoreTeam#PołowaTegoCoJemy#połowasukcesu#WczorajnaTalerzu#KZGPWiO#KANTAR#NBKWOiW