Wykorzystać potencjał naszego rolnictwa

Komunikat CORE TEAMU Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zielonego Ładu

Wykorzystać potencjał naszego rolnictwa

Wyzwania klimatyczne pozostaną z nami na długo. Musimy się z nimi zmierzyć. Ścieżka dojścia do ostatecznych rozwiązań i tempo zależy od nas. Są istotą zaplanowania krajowych celów w kolejnych latach. O sukcesie zadecyduje nasze mentalne nastawienie i długofalowa strategia. Jeśli chcemy wykorzystać potencjał polskiego rolnictwa potrzebujemy strategicznego myślenia. Niniejszy materiał prezentuje opinie dr Jerzego Plewy, eksperta TEAM EUROPE, b. Dyr. Generalnego DG AGRI w Komisji Europejskiej i dr Mirosława Korzeniowskiego Prezesa Stowarzyszenia AGROEKOTON, lidera zespołu roboczego CORE TEAM d.s. Zrównoważonego Rozwoju i Zielonego Ładu.

polska smakuje_pasek (1).jpg
- W Polsce produkujemy, a potem martwimy się jak to sprzedać. Potrzebna jest refleksja na temat tego jak chcemy sprzedawać. Negowanie zmian to de facto strata cennego czasu. Dystans, który tracimy, wynika z tego, że bardzo długo kontestujemy zmiany, które są nieuniknione, a później mamy mało czasu, żeby to nadrobić – mówi dr Jerzy Plewa, ekspert z doświadczeniem w Komisji Europejskiej.

Polska jest krajem rolniczym o dużym potencjale liczonym nie tylko w hektarach. Mamy stosunkowo dużo młodych, dobrze wykształconych, rolników. Powinniśmy to wykorzystać, stworzyć strategię wygrywania, a nie tylko doganiania uciekającego nam świata

 przekonywał dr Jerzy Plewa. 

Pokażmy, że znamy się na tym!

- Traktujmy polskie ogrodnictwo jak biznes. Każdy biznes musi mieć strategię. Mam wrażenie, że ciągle tkwimy w krótkiej perspektywie czasowej. Coś się dzieje, my reagujemy na taki kryzys, jeden, drugi, i w ten sposób odbijamy się od ściany do ściany. Jednocześnie czasem zdarza się, że mamy do dyspozycji relatywnie duże pieniądze, ale nie mając strategii, nie potrafimy ich dobrze ukierunkować – zwraca uwagę dr Mirosław Korzeniowski, Prezes Stowarzyszenia AGROEKOTON.
Eksperci Core Teamu zwracają uwagę, że uśpić nas może wygodnictwo. Przestaliśmy szukać zmian w polskim sadownictwie, utrwalamy najprostszą produkcję, tracąc narzędzia skutecznej rywalizacji. Słynne embargo z 2014 roku powinno stać się impulsem prorozwojowym dla sadownictwa, ale przez lata udawało się je omijać. To przykład przeciągania problemu i udawania, że go nie ma. Wygodnictwo może i teraz roztrwonić energię związaną z Zielonym Ładem. Zwracają uwagę, że możemy ulec pokusie, że eko-schematy to będzie tylko narzędzie do transferu dodatkowych pieniędzy.
Planując strategię dla branży, oczywiście musimy uwzględnić najnowsze wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Temat ten nie może jednak zdominować naszych planów strategicznych.

Eko-schematy to jest narzędzie, które ma pokryć dodatkowe koszty działań pro środowiskowych. To nie jest ekstra bonus. To jest coś, co ma nam zrekompensować dodatkowe koszty, które polskie ogrodnictwo będzie ponosiło

 mówi dr Mirosław Korzeniowski.

Jeżeli mądrze będziemy wykorzystywać eko-schematy to mamy szansę na duży skok rozwojowy. Zielony Ład do szansa na przeformatowanie naszej produkcji, na przykład na bardziej zrównoważoną, zgodną nie tylko z wymogami europejskich biurokratów, ale zgodną z wymaganiami rynku i oczekiwaniami klientów, konsumentów, tych, którzy finalnie jedzą produkowane przez nas owoce czy warzywa.
- Jeżeli będziemy korzystać z eko-schematów tylko po to, żeby redystrybuować miliardy złotych, które są przewidziane w krajowym planie strategicznym na najbliższe 5 lat, to będzie to trwonienie pieniędzy. Jeżeli przesuniemy te pieniądze na działania prorozwojowe, na przykład wspomaganie zrównoważonej i integrowanej produkcji, czy produkcji ekologicznej, stosowanie nowoczesnych biologicznych rozwiązań, wspomożemy rolników, sadowników czy producentów warzyw, nowymi technologiami, które staną się dla nich bardziej przyjazne. W ten sposób zyskamy przewagę konkurencyjną i polskie ogrodnictwo pójdzie do przodu - przekonuje dr Mirosław Korzeniowski.

Musimy uwierzyć w siebie i w to, że Zielony Ład może nam w tym pomóc. Wielokrotnie słyszę od sadowników, producentów owoców jagodowych czy warzyw, z którymi współpracuję, że wiele z tych rzeczy od dawna robią, ale nie koncentrując się na definicji. Znam sadowników, którzy integrowaną produkcję rozwijają od ponad 20 lat. Reasumując, my to potrafimy, my to robimy, czas to pokazać

 podsumowuje dr Mirosław Korzeniowski, Prezes Stowarzyszenia AGROEKOTON.

Zadaniem dla branży i dla Core Teamu jest pokazać na zewnątrz to, o czym sami doskonale wiemy. Chodzi o to żeby konsument polski i ten za granicą, powiedział: oni są w tym naprawdę dobrzy! Dlatego tak ważna jest dziś integracja i współpraca branży ogrodniczej.


_

CORE TEAM to forum współpracy liderów i ekspertów branży ogrodniczej. Przedstawiciele środowisk produkcji, przetwórstwa, nauki i doradztwa, ludzie często z międzynarodowym doświadczeniem, postawili sobie za cel identyfikację wyzwań i ściślejszą współpracę.

Okazją do wymiany poglądów było spotkanie organizowane przez Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zielonego Ładu. W ramach Core Teamu połączono potencjał sektora owoców i warzyw. Wśród priorytetowych inicjatyw jest upowszechnienie idei produkcji zrównoważonej. Zapewnienie w branży powszechnej i praktycznej informacji na temat Europejskiego Zielonego ładu, nowej WPR i eko-schematów.

Projekt "CORE TEAM” realizowany jest przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Zadanie finansowane jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło: CORE TEAM Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zielonego Ładu


Zdjęcia z wykładów i dyskusji poniżej (Załączniki)

Polska smakuje (1).jpg

Opracowanie w ramach projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, II edycja”. Projekt jest realizowany przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw we współpracy z agencją strategiczną INSPIRE smarter branding.
 
 Zadanie finansowane ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
 
 Projekt realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kontakt:


Więcej na temat współpracy liderów sektora ogrodniczego:

Trzeba zarządzać zmianą, a nie protestem

Europejski Zielony Ład jest faktem i rozciąga swoją perspektywę do 2050 roku. Przed nami optymalizowanie wszelkich procesów technologicznych w rolnictwie, tak aby produkować odpowiednią ilość żywności dobrej jakości. Musimy zarządzać procesem tej zielonej zmiany. Zaw...

Zielone wyzwanie i szansa vs. populizm i strach

Zielony Ład i eko-schematy mogą być prawdziwym impulsem do modernizacji polskiego ogrodnictwa. Na rozwój musimy przeznaczyć większe środki niż na to, co do tej modernizacji się nie przyczyni, a nawet może być postrzegane jako elementy prostej redystrybucji. Potrzebny...

Pierwsze inicjatywy Core Team

Pierwsze inicjatywy Core Team

Niniejszy materiał zawiera opis 9 projektów uznanych za priorytetowe dla rozwoju sektora produkcji owoców i warzyw. Przy każdym z nich dodefiniowano cele, pożądane korzyści, opisano sposób podejścia i kluczowe elementy realizacji.

Czytaj więcej

CORE TEAM – powstało forum współpracy sektora produkcji owoców i warzyw

CORE TEAM – powstało forum współpracy sektora produkcji owoców i warzyw

Core Team to forum współpracy liderów, ekspertów branży owoców i warzyw, doradztwa i nauki. Uczestnicy postawili sobie cel opracowania planu rozwoju sektora i współpracę przy realizacji uzgodnionego portfela inicjatyw. Prace na etapie identyfikacji wyzwań poparły 34 orga...

Czytaj więcej

Mieliśmy dobrą strategię, która dziś już nie działa

Mieliśmy dobrą strategię, która dziś już nie działa

Mieliśmy dobrą strategię. Były inne czasy, inni klienci, rynki, takie, a nie inne możliwości przechowywania i transportu, i to działało, sprawdzało się. Dziś już jednak nie działa. Padają słowa: wielka improwizacja, nieczytelność, chimeryczność, hazard.

Czytaj więcej

Będziemy silni handlowo i produkcyjnie, albo zostaniemy w polu

Będziemy silni handlowo i produkcyjnie, albo zostaniemy w polu

Rośnie zapotrzebowanie na wysokiej jakości deserowe owoce i na konsolidację podaży. Produkcja i konsumpcja owoców jagodowych rośnie. Pandemia wygenerowała dodatkowy popyt. Zwiększyła się też świadomość i zapotrzebowanie na całą jakościową żywność.

Czytaj więcej

CORE TEAM: Współpraca dźwignią handlu

CORE TEAM: Współpraca dźwignią handlu

W ramach współpracy sektora powstały CORE TEAM jagodowy i jabłkowy. Przedstawicieli organizacji branżowych wsparli liderzy uznanych firmy uprawiających, dostarczających owoce do handlu i eksporterzy. Wspólne doświadczenia akcentują rosnącą rolę integracji.

Czytaj więcej

Wola współpracy i świadomość liderów

Wola współpracy i świadomość liderów

W ramach projektu CORE TEAM połączono potencjał sektora owoców i warzyw. Przedstawiciele wielu środowisk, produkcji, przetwórstwa, nauki i doradztwa, ludzie często z międzynarodowym doświadczeniem, postawili sobie za cel identyfikację wyzwań i ściślejszą współpracę.

Czytaj więcej

Wspólna promocja katalizatorem zmian w sektorze

Wspólna promocja katalizatorem zmian w sektorze

Udana realizacja projektów promocyjnych owocuje rozszerzeniem współpracy kilkunastu organizacji branżowych. Do tej pory wypracowano model całorocznej promocji, realizowane są wspólne badania konsumpcji, sektor ma wspólną strategię komunikacji i wspólną identyfikację wizu...

Czytaj więcej


 

Kontakt:

Załączniki

Pobierz wszystkie

CORE TEAM dr Mirosław Korzeniowski (1).JPG

grafika | 1,31 MB

Pobierz
CORE TEAM dr Mirosław Korzeniowski (2).jpg

grafika | 5,11 MB

Pobierz
CORE TEAM dr Mirosław Korzeniowski (4).jpg

grafika | 2,86 MB

Pobierz
CORE TEAM dr Mirosław Korzeniowski (3).jpg

grafika | 4,33 MB

Pobierz