Zielony Ład, czyli uczmy się grać w zielone

Komunikat prasowy Core Teamu

Zielony Ład, czyli uczmy się grać w zielone

W ramach zakończonej XII edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2022 odbyła się konferencja, w tym dwie debaty na temat tego jak Zielony Ład wpłynie na zmiany w polskim ogrodnictwie. Mimo krytyki tej unijnej odpowiedzi na zmiany klimatyczne, eksperci są zdania, że Zielony Ład może być szansą dla polskiego ogrodnictwa. W tym kierunku wypowiadali się Poseł Mirosław Maliszewski, Minister Jan Krzysztof Ardanowski, Prezes Maciej Majewski oraz dr Mirosław Korzeniowski, lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Core Teamie.

polska smakuje_pasek (1).jpg
Zielony Ład staje się rzeczywistością rolnictwa w UE. Nowa Wspólna Polityka Rolna, która ma wspierać również działania pro- środowiskowe w krajach członkowskich zacznie obowiązywać 1 stycznia 2023 r.
Zorganizowana przez AGROEKOTON konferencja na temat produkcji ekologicznej i zrównoważonej to pierwsze z serii tegorocznych wydarzeń przybliżających producentom założenia Zielonego Ładu oraz narzędzia wsparcia projektowane w nowej Wspólnej Polityce Rolnej, 2023-2027. Wśród nich tzw. ekoschematy, które w każdym kraju członkowskim ukierunkują działania pro-środowiskowe.
Strategia Zielony Ład, pomoże czy zaszkodzi w zielonych zmianach w ogrodnictwie?
Zielony Ład powstał pod wpływem trendu na zdrowe odżywianie i społecznych oczekiwań bardziej holistycznego podejścia do produkcji, w tym ochrony roślin. Dlatego Zielonego Ładu nie należy się bać. Czym szybciej producenci zrozumieją zmiany, tym większą mają szansę na odnalezienie się na rynku.

Mamy atuty, którymi możemy wygrać. Mamy kapitał integrowanej produkcji, wiele dobrych praktyk regeneracji gleby, optymalizacji nawożenia czy zrównoważonej ochrony roślin. Mamy bioróżnorodność wpisaną w krajobraz. Nie musimy za to przepraszać

– mówił w wykładzie wprowadzającym dr Mirosław Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia AGROEKOTON i członek Core Teamu.

- Dlaczego często słyszymy, że mamy smaczniejszą żywność i mniej zdegradowane środowisko? Poziom industrializacji i chemizacji naszego rolnictwa zawsze był znacznie niższy niż na Zachodzie Europy. Patrząc na ostatnie lata, szybciej też obniżamy ryzyka związane ze stosowaniem środków ochrony roślin. Musimy mocno komunikować te atuty i współpracować nad wypracowaniem wspólnego stanowiska i strategii oczekiwanej zielonej ewolucji w ogrodnictwie - puentował dr Korzeniowski, w Core Teamie lider zespołu zajmującego się upowszechnieniem w branży idei produkcji zrównoważonej i związanych z nim szans na rozwój polskiego ogrodnictwa.

Zielony Ład wywołuje kontrowersje, ale dziś priorytetem jest odpowiedź na pytanie jak radzić sobie z jego skutkami i jak wykorzystać go jako szansę. Na pewno musimy coś zmienić – czas produkować to czego chcą ludzie i na czym można zbudować marżę. Jak by nie było, trendy konsumenckie są w pełni zbieżne z Zielonym Ładem. Na całym świecie rośnie udział odmian klubowych, owoców bez pozostałości i ekologicznych. Tu są dla polskich sadowników szanse na lepszą cenę i pozyskanie nowych konsumentów

- mówił poseł Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

- Zielony Ład to projekt wysoce ideologiczny, w którym powinniśmy liczyć się ze spadkiem produkcji w Europie we wszystkich działach żywności. Pytanie: czy mamy pomysł na narodową politykę rolną, na wszelkie korekty, które pomogą nam przetrwać i wygrywać? Warunkiem jest wzmocnienie zorganizowania, struktura odmianowa i produkcyjna dostosowana do oczekiwań konsumentów i nowych rynków zbytu, strategie rozwoju produkcji deserowej i z przeznaczonej dla przetwórstwa. Wielkim atutem jest dotychczasowa wspólna promocja walorów i codziennej konsumpcji, cieszę się, że wielu poszło przykładem owoców jagodowych - mówił poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

- Otwarta dyskusja na temat założeń Zielonego Ładu jest już zakończona. Pytanie: co zrobić by nie stracić i gdzie można zyskać? Nie liczmy tylko na dopłaty. Szansą jest przestawienie się z rolnictwa, które powstało w latach 60. XX wieku, na rolnictwo 4.0, gdzie będziemy zarządzać produkcją, gdzie będzie ona zoptymalizowana, nie „na oko”, gdzie nauczymy się podejmować dużo lepsze decyzje. Mimo wielu słów uzasadnionej krytyki, to jest szansa na przyszłość

- mówił dr inż. Jerzy Próchnicki, niezależny doradca, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego ASAP.

- Kluczem do naszych sukcesów jest lepsze zorganizowanie, edukacja i promocja postaw. Musimy wiedzieć jak korzystać z nowych technologii, jak je wdrażać i upowszechniać. Jak korzystać z rosnącej liczby środków biologicznych, jak ostatecznie ukształtować ekoschematy. Potrzeba tu przemyślanego lobbingu. Potrzebujemy uruchomienia mechanizmów prorozwojowych, wszędzie tam, gdzie już dziś potrafimy pokazać, że to może być dobry biznes dla Polski i dla naszego środowiska – mówił w debacie dr Mirosław Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia AGROEKOTON.
_

Ocena sytuacji bieżącej i refleksja na temat jakość żywności, którą chcemy produkować

Sesję pt. „Aktualne wyzwania w sezonie 2022” podsumowała debata na temat opłacalności produkcji ekologicznej i zrównoważonej. Uczestnicy debaty zwrócili uwagę, iż pandemia może być szansą rozwoju rynku jakościowego. Jej symbolem nie muszą zostać maseczki czy szczepienia, a zmiany w obszarze profilaktyki zdrowotnej. Zmiany, w których producenci i przetwórcy odgrywają coraz istotniejszą rolę.

Po prostu wracamy do korzeni i zdrowych zasad integrowanej ochrony roślin. Stawiamy w nich na metody niechemiczne i wykorzystanie ich w sposób minimalizujący zagrożenie dla ludzi, zwierząt i naszego środowiska. Pandemia, która podniosła świadomość prozdrowotną konsumentów, tylko wzmocni ten trend

– mówiła, prezentując praktykę ekologicznej i zrównoważonej produkcji owoców, dr Dorota Łabanowska-Bury, redaktor Plantpress, IO-PIB, członek Jagodowego Core Teamu.

- Jako środowisko promujemy fakt, że warzywa i owoce powinny stanowić połowę każdego posiłku. Zaangażowanie w poprawę jakości diety Polaków i pro jakościowe podejście do produkcji jest dziś warunkiem strategii rozwoju i niemniej istotnej dumy z tego co produkujemy. A rozwiązania biologiczne? Mogą być skuteczne, jeśli będziemy je wdrażać na szeroką skalę, w gronie współpracujących ze sobą sąsiadów. Stąd postulat współpracy sadowników, nie dla idei, dla pieniędzy - podsumował Maciej Majewski, prezes Stowarzyszenia Sady Grójeckie, członek Core Teamu, zespołu ds. upowszechnienia produkcji zrównoważonej i lider zespołu zajmującego się podniesieniem krajowej konsumpcji jabłek.
W odbywającej się równolegle konferencji sadowniczej „Jak realnie poprawić opłacalność produkcji?” udział wziął kolejny członek Core Teamu i zespołu ds. upowszechnienia w branży idei produkcji zrównoważonej - dr Krzysztof Rutkowski. Na co dzień adiunkt, kierownik Zakładu Przechowalnictwa i Przetwórstwa Owoców i Warzyw, Instytut Ogrodnictwa - PIB w Skierniewicach.

CORE TEAM to forum współpracy liderów i ekspertów branży ogrodniczej. Przedstawiciele środowisk produkcji, przetwórstwa, nauki i doradztwa, ludzie często z międzynarodowym doświadczeniem, postawili sobie za cel identyfikację wyzwań i ściślejszą współpracę.

W ramach Core Teamu połączono potencjał sektora owoców i warzyw. Wśród priorytetowych inicjatyw jest upowszechnienie idei produkcji zrównoważonej. Zapewnienie w branży powszechnej i praktycznej informacji na temat Zielonego ładu, nowej WPR i ekoschematów.

Projekt „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora” realizowany jest przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Zadanie finansowane jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło: CORE TEAM

Zdjęcia z debat poniżej (Załączniki)

Polska smakuje (1).jpg

Opracowanie w ramach projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora”. Projekt jest realizowany przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw we współpracy z agencją strategiczną INSPIRE smarter branding.

Zadanie finansowane ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Projekt realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kontakt:


Więcej na temat współpracy liderów sektora ogrodniczego:

Pierwsze inicjatywy Core Team

Pierwsze inicjatywy Core Team

Niniejszy materiał zawiera opis 9 projektów uznanych za priorytetowe dla rozwoju sektora produkcji owoców i warzyw. Przy każdym z nich dodefiniowano cele, pożądane korzyści, opisano sposób podejścia i kluczowe elementy realizacji.

Czytaj więcej

CORE TEAM – powstało forum współpracy sektora produkcji owoców i warzyw

CORE TEAM – powstało forum współpracy sektora produkcji owoców i warzyw

Core Team to forum współpracy liderów, ekspertów branży owoców i warzyw, doradztwa i nauki. Uczestnicy postawili sobie cel opracowania planu rozwoju sektora i współpracę przy realizacji uzgodnionego portfela inicjatyw. Prace na etapie identyfikacji wyzwań poparły 34 orga...

Czytaj więcej

Mieliśmy dobrą strategię, która dziś już nie działa

Mieliśmy dobrą strategię, która dziś już nie działa

Mieliśmy dobrą strategię. Były inne czasy, inni klienci, rynki, takie, a nie inne możliwości przechowywania i transportu, i to działało, sprawdzało się. Dziś już jednak nie działa. Padają słowa: wielka improwizacja, nieczytelność, chimeryczność, hazard.

Czytaj więcej

Będziemy silni handlowo i produkcyjnie, albo zostaniemy w polu

Rośnie zapotrzebowanie na wysokiej jakości deserowe owoce i na konsolidację podaży. Produkcja i konsumpcja owoców jagodowych rośnie. Pandemia wygenerowała dodatkowy popyt. Zwiększyła się też świadomość i zapotrzebowanie na całą jakościową żywność.

Czas na polskie superowoce!

Będziemy silni handlowo i produkcyjnie, albo zostaniemy w polu

Będziemy silni handlowo i produkcyjnie, albo zostaniemy w polu

Rośnie zapotrzebowanie na wysokiej jakości deserowe owoce i na konsolidację podaży. Produkcja i konsumpcja owoców jagodowych rośnie. Pandemia wygenerowała dodatkowy popyt. Zwiększyła się też świadomość i zapotrzebowanie na całą jakościową żywność.

Czytaj więcej

CORE TEAM: Współpraca dźwignią handlu

CORE TEAM: Współpraca dźwignią handlu

W ramach współpracy sektora powstały CORE TEAM jagodowy i jabłkowy. Przedstawicieli organizacji branżowych wsparli liderzy uznanych firmy uprawiających, dostarczających owoce do handlu i eksporterzy. Wspólne doświadczenia akcentują rosnącą rolę integracji.

Czytaj więcej

Wola współpracy i świadomość liderów

Wola współpracy i świadomość liderów

W ramach projektu CORE TEAM połączono potencjał sektora owoców i warzyw. Przedstawiciele wielu środowisk, produkcji, przetwórstwa, nauki i doradztwa, ludzie często z międzynarodowym doświadczeniem, postawili sobie za cel identyfikację wyzwań i ściślejszą współpracę.

Czytaj więcej

Wspólna promocja katalizatorem zmian w sektorze

Wspólna promocja katalizatorem zmian w sektorze

Udana realizacja projektów promocyjnych owocuje rozszerzeniem współpracy kilkunastu organizacji branżowych. Do tej pory wypracowano model całorocznej promocji, realizowane są wspólne badania konsumpcji, sektor ma wspólną strategię komunikacji i wspólną identyfikację wizu...

Czytaj więcej


 

Kontakt:

Załączniki

Pobierz wszystkie

Debata aktualne wyzwania 2022_.jpeg

grafika | 370 KB

Pobierz
Debata Ekologia czy ekologizacja 1.jpg

grafika | 1,14 MB

Pobierz
M Korzeniowski AGROEKOTON debata.JPG

grafika | 3,15 MB

Pobierz
Debata aktualne wyzwania 2022.JPG

grafika | 468 KB

Pobierz
M Korzeniowski AGROEKOTON wykład .jpg

grafika | 705 KB

Pobierz
Debata ekologia czy ekologizacja 2.jpg

grafika | 2,58 MB

Pobierz
Debata ekologia czy ekologizacja 3.JPG

grafika | 278 KB

Pobierz
Debata ekologia czy ekologizacja.jpeg

grafika | 370 KB

Pobierz