Dobre wskazówki na „zły” cholesterol

Materiał prasowy

Dobre wskazówki na „zły” cholesterol

Hipercholesterolemię ma ponad 60 proc. Polaków, a jedynie 6 proc. z nich jest świadomych swojej choroby. Wyniki są niepokojące, gdyż wysoki cholesterol jest jednym z czynników zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Na pierwszym miejscu należy postawić badania profilaktyczne by jak najszybciej rozpoznać chorobę a następnie zmienić przyzwyczajenia żywieniowe, które pomogą obniżyć stężenie cholesterolu we krwi.

polska smakuje_pasek (1).jpg
Poza powszechnie występującym u Polaków podwyższonym cholesterolem (powyżej 190mg/dl) pewna cześć z nich prawdopodobnie zmaga się też z nadciśnieniem tętniczym. Współistnienie tych dwóch chorób uznawane jest przez lekarzy za szczególnie niebezpieczne gdyż, znacząco zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu, które realnie zagrażają życiu. Nieleczone nadciśnienie tętnicze uszkadza naczynia krwionośne a przy wysokim cholesterolu dodatkowo w te naczynia „wprasowuje się” wspomniany cholesterol, tworząc blaszki miażdżycowe, utrudniające swobodny przepływ krwi. Obie choroby często są skutkiem nieprawidłowej diety oraz braku aktywności fizycznej , które prowadzą do nadwagi i otyłości.
Aby wyświetlić treść poprawnie zaakceptuj pliki cookies.
Co przyczynia się do wzrostu cholesterolu?
Najpierw, warto zaznaczyć, że cholesterol jest w naszym organizmie potrzebny, między innymi uczestniczy w budowie błon komórkowych oraz bierze udział w wytwarzaniu witaminy D i niektórych hormonów. Dopiero jego nadmiar wymaga interwencji. Spośród badanych frakcji cholesterolu, na uwagę zasługuje LDL tzw. zły cholesterol, który działa miażdżycorodnie. Często ta frakcja wzrasta na skutek diety bogatej w nasycone kwasy tłuszczowe, izomery trans oraz nadmiar cholesterolu dostarczanego z pokarmem a przy tym mała ilość warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, które usprawniają wydalanie go z organizmu.
Jakie produkty spożywcze obfitują w cholesterol? Żółtko jaj, podroby, salami, kabanosy, tłusta śmietana, ser feta, camembert, ser gouda. Generalnie, częste sięganie po żywność wysokoprzetworzoną, obfitującą w tłuszcze odzwierzęce będzie predysponowała do wzrostu cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. Natomiast, jeśli chodzi o kontrowersyjne jaja, pomimo wysokiej zawartości w żółtku cholesterolu, nie są zakazane w diecie, gdyż poza nim obfitują w białko i inne cenne składniki. Nie określono ile konkretnie jaj osoba z hipercholesterolemią mogłaby zjeść ale można przyjąć, że 3-4 w tygodniu nie powinny znacząco wpłynąć na wyniki. Nie tyle ilość a sposób ich przygotowania ma decydujące znaczenie, zaleca się unikać smażonych a wybierać korzystniejsze techniki kulinarne jak gotowanie.

Dieta sprzyjająca obniżeniu cholesterolu
Talerz_cholesterol_1920x1080_02.jpgTalerz_cholesterol_1920x1080_01.jpgTalerz_cholesterol_1920x1080_03.jpgtalerz_cholesterol_ZBIORCZE.jpgTalerz_cholesterol_1920x1080_04.jpg

Pełen zestaw infografik do użycia w social mediach (Fb, Insta) znajdziesz wśród załączników.
 

Polecane są co najmniej 3 modele żywieniowe, które w swoich założeniach dostarczają mniej cholesterolu ale równolegle wspomagają jego wydalanie.
Po pierwsze dieta DASH, gwiazda wśród diet, ponieważ od kilku lat zajmuj 1. miejsce w rankingu diet ocenianych przez ekspertów z całego świata z dziedziny medycyny i dietetyki. Pierwotne dieta miała odgrywać rolę w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego ale okazała się skuteczna także w obniżeniu cholesterolu i zmniejszeniu ryzyka cukrzycy typu 2. Główne jej założenia? Duża ilość różnorodnych warzyw, owoców, odtłuszczony nabiał, który dostarcza mniej nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Przy tym pełnoziarniste produkty zbożowe, uwzględnienie w diecie chudego mięsa, tłustych ryb, strączków i orzechów. Natomiast ograniczenie mięsa czerwonego, żywności przetworzonej obfitującej w tłuszcz, cukier i sól.
Po drugie, dieta śródziemnomorska, która ma bardzo podobne założenia do diety DASH, ale kładzie większy nacisk na włączenie oliwy z oliwek do diety.
W warunkach polskich, możemy zastosować modyfikacje jeden i drugiej diety. Warto postawić na różnorodność i wykorzystywać sezonowość warzyw i owoców. Oliwę z oliwek wymienić na „nasz” olej rzepakowy a przy tym trzymać się pozostałych opisanych zaleceń.
Trzeci model żywieniowy, sprzyjający regulacji stężenia cholesterolu we krwi to dieta wegetariańska i/lub wegańska jednak nie obfitujące w przetworzone zastępniki produktów odzwierzęcych. Często bazują one na oleju kokosowym, który bogaty jest w niekorzystne dla zdrowia nasycone kwasy tłuszczowe (podobnie olej palmowy).
Co powinno być podstawą diety kiedy masz hipercholesterolemię?
Odpowiedź jest prosta, połowę talerza* powinny stanowić WARZYWA i OWOCE. Poniżej argumenty, które utwierdzają w przekonaniu, że to właściwa droga do zdrowia.

Obfitują w witaminę C, która obniża stężenie cholesterolu całkowitego i LDL a dodatkowo podwyższa poziom HDL („dobry” cholesterol). Przy tym dezaktywuje wolne rodniki tlenowe i tym sposobem zapobiega utlenianiu LDL działając przeciwmiażdżycowo. Z doniesień naukowych wynika, że witamina C może także sprzyjać odnowie czynności śródbłonka, która ulega zniszczeniu w wyniki wysokiego cholesterolu.

Najbogatszym źródłem witaminy C są papryka (szczególnie czerwona), jarmuż, brukselka, brokuł, kapusta a spośród owoców: porzeczki (szczególnie czarne), truskawki, minikiwi i oczywiście rokitnik.

Dostarczają karotenoidów, które podobnie jak witamina C zapobiegają utlenianiu frakcji LDL cholesterolu i obniżają stężenie całkowitego.  Z badań epidemiologicznych wynika, że silny związek między spożyciem świeżych owoców a zmniejszeniem się ryzyka choroby wieńcowej. Do najbardziej aktywnych karotenoidów chroniących przed utlenianiem frakcji LDL należą: likopen, luteina, β-karoten, kryptoksantyna i zeaksantyna.

Likopen zawarty jest w pomidorach, przetworach pomidorowych i z rokitnika. Luteiny najwięcej znajdziemy w zielonych warzywach, głównie: szpinaku, jarmużu, natce pietruszki, sałacie. W β-karoten obfitują dynia, marchew, pomidory, pomarańczowa papryka, śliwki, przetwory z rokitnika, jak również zielone warzywa: brokuły, kapusta, jarmuż, szpinak.

Są źródłem flawonoidów, które korzystnie wpływają na układ krążenia, podwyższając frakcję HDL cholesterolu i chroniąc przed utlenianiem LDL.
 
Przykładem jest kwercetyna, która poza regulacją poszczególnych lipoprotein wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne, pozwalając na swobodny przepływ krwi.  Kwercetyna występuje w cebuli, szpinaku, brokułach, kapuście, jabłkach i czarnej porzeczce. Inny związek z grupy flawonoidów to apigenina, zmniejsza ona stany zapalne  co jest istotny element terapii leczenia miażdżycy. Wspomniany związek znajdziemy w cebuli, pietruszce, selerze ale też w jabłkach czy wiśniach. Natomiast w pomidorach znajdziemy naryngeninę, która skutecznie obniża stężenie całkowitego cholesterolu.
Włókno rozpuszczalne i nierozpuszczalne zwiększają wydalanie cholesterolu z organizmu. Najbogatsze w błonnik rozpuszczalny są omawiane warzywa i owoce. W jelicie grubym nasz mikrobiom odpowiada za rozkład i fermentację włókna pokarmowego, na drodze których powstają między innymi krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Spektrum ich działania jest szerokie, jedno z nich to hamowanie endogennej syntezy cholesterolu w wątrobie.

ROKITNIK-superowoc. Naturalny sprzymierzeniec w leczeniu miażdżycy
Rokitnik znany jest od lat, w 900 r. naszej ery stosowany był jako środek leczniczy w Tybecie. Niestety, wraz z postępem medycyny i skutecznego leczenia farmakologicznego wielu chorób został zapomniany. Ostatnio wraca do łask, coraz więcej osób poszukuje przetworów z rokitnika, soków, syropów, konfitur, octów czy nawet olejów. Jakie znaczenie ma w profilaktyce i leczeniu hipercholesterolemii? Rokitnik to przede wszystkim bogactwo licznych bioaktywnych związków chemicznych między innymi witamin C i E, karotenoidów, związków fenolowych i kwasów tłuszczowych. Zarówno witamina C jak i karotenoidy a dodatkowo obecne w owocach fitosterole zapobiegają chorobom sercowo-naczyniowym m.in. przez znaczne obniżanie poziomu cholesterolu. Kiedy porównamy ilość witaminy C w bogatej w nią papryce (naprawdę bogatej) z rokitnikiem, przekonamy się, że różnice są ogromne, papryka czerwona w 100 g ma 144 mg witaminy C a rokitnik aż 600 mg/100 g owoców. Rokitnik nie zawiera enzymu askorbinazy (enzym odpowiadający za rozkład witaminy C), dlatego przetwory i liofilizaty nadal mają wysokie jej stężenie. Warto wzbogacić codzienną dietę przeciwmiażdżycową  o wysokiej jakości przetwory z rokitnika.  


Monika Stromkie-Złomaniec
dietetyk kliniczny
Z kaloriami na pieńku


#PołowaSukcesu #PołowaTegoCoJemy

Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk kliniczny, ekspert programów i projektów poprawiających nawyki żywieniowe Polaków. Autorka wielu artykułów z zakresu zdrowego odżywiania, współautorka książek. Prowadzi poradnię dietetyczną „Z kaloriami na pieńku”. Uczy jak jeść zdrowo, sezonowo, smacznie i jak docenić rolę warzyw i owoców.


Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw  


Rekomendacje żywieniowe zostały opracowane w ramach projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora. II edycja”. Projekt jest realizowany przez KZGPOiW we współpracy z agencją INSPIRE smarter branding.

Zadanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Projekt pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

KZGPOiW  MRiRW  Polska smakuje.jpg

Tytuły alternatywne: Dobre RADY NA „ZŁY” CHOLESTEROL / Cholesterol pod kontrolą diety / Recepta na obniżenie cholesterolu

W końcówce sierpnia polecamy pełne rekomendacje żywieniowe na upały - link


Dotychczas opracowane rekomendacje żywieniowe:

Mamy to na talerzu! – już 15 pełnych rekomendacji żywieniowych dla Twojego zdrowia i profilaktyki

Zobacz jak talerz* żywieniowy pomógł pokazać pełne rekomendacje żywieniowe dla osób z nadciśnieniem, dla diabetyków, w profilaktyce zapobieganie chorób nowotworowych, związanych z płodnością, dla kobiet w ciąży, matek karmiących, dla uczniów (na poprawę pamięci i lep...


Plany publikacji kolejnych talerzy* żywieniowych

Zalecenia podamy na talerzu* – zapowiedź opracowania 17 nowych rekomendacji żywieniowych w sezonie 2022

Sektor ogrodniczy promuje konsumpcję warzyw i owoców, i w tej promocji stawia na Talerz*. To forma prezentacji zaleceń żywieniowych rekomendowana przez Instytut Żywności i Żywienia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB. Wiele wskazuje, że to nowy rozdział w ...


Bonus. Talerz*, który detronizuje Piramidę Żywności i Żywienia

Dlaczego talerz* jest szansą na wzrost konsumpcji warzyw i owoców w Polsce?

Talerz* zastąpił Piramidę Żywności i Żywienia. Od 12 lat na świecie, a od 2 lat w Polsce, mamy nowe narzędzie edukacji żywieniowej. Nie tylko nazwa jest prostsza. Talerz* podoba się bo jest praktyczniejszy. Pomaga w przygotowywaniu codziennych posiłków i jest czyteln...


Kontakt:
Załączniki

Pobierz wszystkie

Talerz_cholesterol_1080x1080_02.jpg

grafika | 374 KB

Pobierz
Talerz_cholesterol_1080x1080_05.jpg

grafika | 48,4 KB

Pobierz
Talerz_cholesterol_1080x1080_01.jpg

grafika | 587 KB

Pobierz
Talerz_cholesterol_1080x1080_04.jpg

grafika | 99,5 KB

Pobierz
Talerz_cholesterol_1080x1080_09.jpg

grafika | 218 KB

Pobierz
Talerz_cholesterol_1080x1080_06.jpg

grafika | 328 KB

Pobierz
Talerz_cholesterol_1080x1080_10.jpg

grafika | 253 KB

Pobierz
Talerz_cholesterol_1920x1080_04.jpg

grafika | 1,07 MB

Pobierz
Talerz_cholesterol_1920x1080_03.jpg

grafika | 838 KB

Pobierz
Talerz_cholesterol_1080x1080_07.jpg

grafika | 316 KB

Pobierz
Talerz_cholesterol_1080x1080_08.jpg

grafika | 314 KB

Pobierz
Talerz_cholesterol_1080x1080_03.jpg

grafika | 447 KB

Pobierz
Talerz_cholesterol_1080x1080_13.jpg

grafika | 704 KB

Pobierz
Talerz_cholesterol_1080x1080_12.jpg

grafika | 211 KB

Pobierz
Talerz_cholesterol_1080x1080_11.jpg

grafika | 179 KB

Pobierz
talerz_cholesterol_ZBIORCZE.jpg

grafika | 2,92 MB

Pobierz
Talerz_cholesterol_1920x1080_02.jpg

grafika | 834 KB

Pobierz
Talerz_cholesterol_1280x640.jpg

grafika | 407 KB

Pobierz
Talerz_cholesterol_1920x1080_01.jpg

grafika | 1,12 MB

Pobierz
Talerz_cholesterol_1280x427.jpg

grafika | 357 KB

Pobierz
Używamy plików cookie do działania naszej strony internetowej, analizowania Twojego korzystania z naszych usług, zarządzania Twoimi preferencjami online i personalizowania treści reklamowych. Akceptując nasze pliki cookie, otrzymasz odpowiednie treści oraz funkcje mediów społecznościowych, spersonalizowane reklamy i ulepszony sposób przeglądania. Aby zarządzać swoimi wyborami, kliknij „Ustawienia plików cookie”. Pliki cookie niezbędne są do podstawowego funkcjonowania strony internetowej i nie mogą być odrzucone. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce plików cookie.
Polityka plików cookies
Pliki cookie używane w witrynie są podzielone na kategorie. Poniżej możesz zapoznać się z każdą kategorią oraz zezwolić na niektóre lub wszystkie z nich lub je odrzucić, z wyjątkiem niezbędnych plików cookie, które są wymagane do zapewnienia podstawowej funkcjonalności witryny. Jeśli wcześniej dozwolone kategorie zostaną wyłączone, wszystkie pliki cookie przypisane do tej kategorii zostaną usunięte z Twojej przeglądarki. Listę plików cookies przypisanych do poszczególnych kategorii oraz szczegółowe informacje na ich temat znajdziesz w zakładce „Polityka plików cookies".
Niezbędne pliki cookie
Niektóre pliki cookie są wymagane do zapewnienia podstawowej funkcjonalności. Bez tych plików cookie witryna nie będzie działać prawidłowo. Są one domyślnie włączone i nie można ich wyłączyć.
Preferencje
Preferencyjne pliki cookie umożliwiają witrynie internetowej zapamiętywanie informacji w celu dostosowania wyglądu i zachowania witryny do potrzeb każdego użytkownika. Może to obejmować przechowywanie wybranej waluty, regionu, języka lub motywu kolorystycznego.
Analityczne pliki cookie
Analityczne pliki cookie pomagają nam ulepszać naszą witrynę internetową, gromadząc i raportując informacje na temat jej użytkowania.
Marketingowe pliki cookie
Marketingowe pliki cookie służą do śledzenia odwiedzających na stronach internetowych, aby umożliwić wydawcom wyświetlanie trafnych i angażujących reklam. Włączając marketingowe pliki cookie, wyrażasz zgodę na spersonalizowane reklamy na różnych platformach.