Modny styl życia, czyli jak powinna odżywiać się młodzież?

Materiał prasowy

Modny styl życia, czyli jak powinna odżywiać się młodzież?

Dojrzewanie jest szczególnym czasem, kiedy organizm dziecka przechodzi metamorfozę i zmienia się w kobietę lub mężczyznę. To wymagający okres dla układu kostnego oraz hormonalnego. Ten ostatni odpowiada za dojrzewanie a jego prawidłowe działanie zależne jest od sposobu odżywiania się młodego organizmu. Wydzielanie hormonów uzależnione jest od tkanki tłuszczowej. Zarówno nadwaga/otyłość i przeciwnie niedowaga sieją zamęt w układzie hormonalnym obu płci, co negatywnie wpływa na tempo dojrzewania. Warto nad tematem chwilę się pochylić, gdyż częściej zwraca się uwagę na prawidłowe żywienie dzieci a później dopiero dorosłych, pomijając jakże ważną grupę nastolatków.
polska smakuje_pasek (1).jpg
Co powinno znaleźć się w diecie nastolatków i dlaczego?
Aby wyświetlić treść poprawnie zaakceptuj pliki cookies.

WARZYWA I OWOCE
Prawdopodobnie ta grupa produktów jest na tyle oczywista, że dla nastolatka mało atrakcyjna. Należy to zmienić! Jedzenie warzyw i owoców powinno być trendy i co najważniejsze, ten nurt nigdy nie powinien wychodzić z mody. Dlaczego? Cała gama kolorowych warzyw i owoców to skarbnica witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy i błonnika.
talerz_talerz-DLA-NASTOLATKÓW_ZBIORCZE.jpgTalerz_dla-dzieci_1920x1080_01.jpgTalerz_dla-dzieci_1920x1080_03.jpgTalerz_dla-dzieci_1920x1080_02.jpgTalerz_dla-dzieci_1920x1080_04.jpg



Pełen zestaw infografik do użycia w social mediach (Facebook, Instagram) znajdziesz wśród załączników.


Nie trzeba długo szukać by znaleźć mocne argumenty za tym by spożywać chociażby czerwone, pomarańczowe i zielone warzywa i owoce będące źródłem prowitaminy A (beta-karotenu) i tym samym silnego przeciwutleniacza. Ich źródłem będą marchew, dynia, szpinak, jarmuż, różne sałaty, buraki, papryka, truskawki czy czereśnie. Młodzi potrzebują witaminy A by zachować zdrowie oczu, które codziennie narażone są na światło niebieskie dobiegające do nich z komputerów czy smartfonów. Poza tym witamina A jest pierwszą linią obrony zapobiegającą infekcjom bo wspiera działanie układu immunologicznego a do tego dodaje skórze promiennego koloru.
Wszystkie, bez wyjątku, warzywa i owoce to źródło przeciwutleniaczy i błonnika. Dlaczego to takie ważne dla młodych? Po pierwsze, dorastanie, problemy szkolne i rówieśnicze to codzienne dawki stresu dla organizmu. Przy nieodpowiednim żywieniu, wolne rodniki mogą przeważać w organizmie nastolatka. Jest to nie korzystne w kontekście skutecznego radzenia sobie z napięciem ale może także przyczyniać się w przyszłości do chorób cywilizacyjnych. Skuteczną receptą by temu zapobiec jest dowóz naturalnych przeciwutleniaczy pod postacią warzyw i owoców, najlepiej surowych, obowiązkowo zjadanych przy każdym posiłku. Po drugie, okres dojrzewania manifestuje się przejściowymi problemami skórnymi (trądzik młodzieńczy) i trudnością z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Warzywa i owoce także mają tu niemałe znaczenie. Dostarczają wspomnianych już wcześniej przeciwutleniaczy, które działają kojąco na stany zapalne w skórze. Poza tym, ich znaczna obecność na talerzu czy w śniadaniówce pozwala na zachowanie „konkretnej” wielkości posiłku, jednocześnie nie zwiększając istotnie jego kaloryczności co pozwala utrzymać prawidłową masę ciała i kontrolować podjadanie.
PEŁNOZIARNISTE PRODUKTY ZBOŻOWE
Powinny zajmować ¼ talerza nastolatka. Są źródłem między innymi witamin z grupy B, które pełnią szereg ważnych funkcji dla organizmu. Jedynie witamina B12 dostarczana jest z produktami odzwierzęcymi jak mięso, ryby, jaja, nabiał.  Wspomniane witaminy odpowiadają za prawidłowe działanie układu nerwowego, w sytuacjach stresowych łagodzą napięcie, pozytywnie wpływają na nastrój ale też poprawiają pamięć. Pełnoziarniste produkty zbożowe są też doskonałym źródłem magnezu, którego częściej poszukujemy w czekoladzie (ta o wysokiej zawartości kakao także jest źródłem magnezu). Magnez to kolejny składnik zbóż, który korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację,  redukuje zmęczenie i pomaga się wyciszyć po ciężkim dniu w szkole.   Zatem, grube kasze, pełnoziarnisty ryż, makaron, otręby, wypieki z mąki graham czy razowej to cenne produkty w diecie nastolatka.
WAPŃ
Okres młodzieńczy to czas efektywnego budowania masy kostnej, jej szczytowa wartość osiągana jest około 30 roku życia. Szkielet i zęby nastolatków bezwzględnie potrzebują wapnia, o czym świadczy fakt, że aż 99% tego pierwiastka znajduje się właśnie w tkance kostnej. Najlepszym źródłem wapnia w diecie młodych jest niesłodzony nabiał (mleko i jego przetwory) oraz warzywa. Spośród tych ostatnich, bardzo dobrą przyswajalnością wapnia wykazują warzywa kapustne jak brukselka, brokuł, kapusta, kalafior czy kalarepa.  
MIĘSO, RYBY, JAJA, NABIAŁ, NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH
Wspomniane źródła białka są nieodłącznym elementem jadłospisu nastolatków. Tak jak produkty zbożowe, powinny zajmować ¼ talerza. Białko jest niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu, gdyż buduje każdą komórkę ludzkiego ciała. Z białka zbudowane są enzymy, które pomagają w trawieniu pokarmu, pochodną białka są także hormony. Obawa przed zbyt małą podażą białka wraz z dietą dotyczy młodych, którzy eksperymentują z dietami eliminacyjnymi, wegetariańskimi czy nawet wegańskimi. Częściej dotyczy to dziewcząt niż chłopców. Akceptowalne jest by nastolatek zrezygnował z produktów odzwierzęcych i realizował dietę roślinną. Natomiast nie wystarczy wykluczyć z diety mięso, ryby, jaja czy nabiał i nie dać nic w zamian. Kluczowe jest prawidłowe zaplanowanie jadłospisu, najlepiej pod okiem specjalisty, by nie doprowadzić do niedoborów pokarmowych w tak kluczowym okresie rozwojowym.
PESTKI, ORZECHY, NASIONA, OLEJE ROŚLINNE
Często bywają pomijane i niedoceniane. Tymczasem orzechy włoskie, laskowe, pestki dyni, słonecznika, dodatek oleju rzepakowego do sałatki to cenne źródła polifenoli, witaminy E, magnezu oraz korzystnych dla zdrowia tłuszczy. Ich drobna (bo jednak są to produkty kaloryczne) obecność w codziennym menu zapewnia lepszą pracę mózgu poprzez szybszy przepływ impulsów nerwowych.
Dieta na 5 + czyli pięć złotych rad żywieniowych dla nastolatków od dietetyka!
  1. Jedz posiłki regularnie. Może być ich 4 lub 5 w ciągu dnia, ale dbaj o równe odstępy czasu pomiędzy nimi. Tym sposobem zachowasz umiar w zjadanej porcji i utrzymasz prawidłową masę ciała.
  2. Dostarczaj więcej „kalorii” ale z wartościowych produktów. Twoje zapotrzebowanie na energię zwiększa się, lecz to nie oznacza, że bezkarnie możesz jeść ciastka, cukierki, chipsy, krakersy. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na kalorie, wzrasta też zapotrzebowanie na makroskładniki, witaminy, składniki mineralne a tych nie znajdziesz w żywności wysokoprzetworzonej.
  3. Zadbaj by w każdym posiłku były warzywa i/lub owoce. Wybieraj te które lubisz, najważniejsze by po nie sięgać bez zastanowienia. Warzywa i owoce dostarczają błonnika, przeciwutleniaczy, witamin a owoce dodatkowo słodyczy. Twój organizm potrzebuje tego na co dzień aby mieć siłę podołać wszystkim obowiązkom przed jakimi stajesz w domu jako dziecko i w szkole jako uczeń.
  4. Nie podążaj za dietami kreowanymi przez celebrytów. Nie daj nabić się w butelkę, że monodieta pełna ograniczeń znanej infuencerki zmienia rysy twarzy czy  pomaga schudnąć w 2 tygodnie. To jedynie magia Internetu w życiu nie ma drogi na skróty.
  5. Pamiętaj! Zdrowie zawsze jest w modzie. Musisz wiedzieć, że owe zdrowie jest wypadkową twojego stylu życia czyli sposobu odżywiania, aktywności fizycznej i podejścia do życia. Trzymaj się zasady 80:20, gdzie w 80% kalorii (w ciągu dnia/tygodnia/miesiąca) pochodzi z niskoprzetworzonych,  zdrowych, pełnowartościowych produktów. Reszta czyli  20% (może, lecz nie musi) pochodzić z produktów rekreacyjnych jak pizza ze znajomymi. Poza tym ruszaj się, wyjdź na spacer, rower czy hulajnogę i staraj się optymistycznie patrzeć w przyszłość.


Monika Stromkie-Złomaniec
dietetyk kliniczny
Z kaloriami na pieńku


#PołowaSukcesu #PołowaTegoCoJemy

Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk kliniczny, ekspert programów i projektów poprawiających nawyki żywieniowe Polaków. Autorka wielu artykułów z zakresu zdrowego odżywiania, współautorka książek. Prowadzi poradnię dietetyczną „Z kaloriami na pieńku”. Uczy jak jeść zdrowo, sezonowo, smacznie i jak docenić rolę warzyw i owoców.


Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw  


Rekomendacje żywieniowe zostały opracowane w ramach projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora. II edycja”. Projekt jest realizowany przez KZGPOiW we współpracy z agencją INSPIRE smarter branding.

Zadanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Projekt pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

KZGPOiW  MRiRW  Polska smakuje.jpg

Dotychczas opracowane rekomendacje żywieniowe:

Mamy to na talerzu! – już 11 pełnych rekomendacji żywieniowych dla Twojego zdrowia i profilaktyki

Zobacz jak talerz* żywieniowy pomógł pokazać pełne rekomendacje żywieniowe dla osób z nadciśnieniem, dla diabetyków, w profilaktyce zapobieganie chorób nowotworowych, związanych z płodnością, dla kobiet w ciąży, matek karmiących, dla uczniów (na poprawę pamięci i lep...


Plany publikacji kolejnych talerzy* żywieniowych

Zalecenia podamy na talerzu* – zapowiedź opracowania 17 nowych rekomendacji żywieniowych w sezonie 2022

Sektor ogrodniczy promuje konsumpcję warzyw i owoców, i w tej promocji stawia na Talerz*. To forma prezentacji zaleceń żywieniowych rekomendowana przez Instytut Żywności i Żywienia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB. Wiele wskazuje, że to nowy rozdział w ...


Bonus. Historia talerz*, który detronizuje Piramidę Żywności i Żywienia:

Dlaczego talerz* jest szansą na wzrost konsumpcji warzyw i owoców w Polsce?

Talerz* zastąpił Piramidę Żywności i Żywienia. Od 12 lat na świecie, a od 2 lat w Polsce, mamy nowe narzędzie edukacji żywieniowej. Nie tylko nazwa jest prostsza. Talerz* podoba się bo jest praktyczniejszy. Pomaga w przygotowywaniu codziennych posiłków i jest czyteln...


Kontakt:
Załączniki

Pobierz wszystkie

Talerz_dla-nastolatków_1080x1080_04.jpg

grafika | 104 KB

Pobierz
Talerz_dla-nastolatków_1080x1080_05.jpg

grafika | 55,3 KB

Pobierz
Talerz_dla-nastolatków_1080x1080_07.jpg

grafika | 363 KB

Pobierz
Talerz_dla-nastolatków_1080x1080_02.jpg

grafika | 387 KB

Pobierz
Talerz_dla-nastolatków_1080x1080_06.jpg

grafika | 241 KB

Pobierz
Talerz_dla-nastolatków_1080x1080_03.jpg

grafika | 469 KB

Pobierz
Talerz_dla-nastolatków_1080x1080_08.jpg

grafika | 406 KB

Pobierz
Talerz_dla-nastolatków_1080x1080_09.jpg

grafika | 271 KB

Pobierz
Talerz_dla-nastolatków_1080x1080_10.jpg

grafika | 365 KB

Pobierz
Talerz_dla-nastolatków_1080x1080_13.jpg

grafika | 618 KB

Pobierz
Talerz_dla-nastolatków_1080x1080_11.jpg

grafika | 401 KB

Pobierz
Talerz_dla-nastolatków_1080x1080_12.jpg

grafika | 399 KB

Pobierz
Talerz_dla-nastolatków_1080x1080_01.jpg

grafika | 690 KB

Pobierz
Talerz_dla-dzieci_1920x1080_03.jpg

grafika | 1,05 MB

Pobierz
Talerz_dla-dzieci_1920x1080_04.jpg

grafika | 999 KB

Pobierz
Talerz_dla-dzieci_1920x1080_02.jpg

grafika | 1,01 MB

Pobierz
Talerz_dla-dzieci_1920x1080_01.jpg

grafika | 1,19 MB

Pobierz
ulotka_talerz DLA NASTOLATKÓW_340x210_Q_podgląd.pdf

pdf |1,34 MB

Pobierz
talerz_talerz-DLA-NASTOLATKÓW_ZBIORCZE.jpg

grafika | 3,19 MB

Pobierz
Talerz_dla-dzieci_1280x427.jpg

grafika | 330 KB

Pobierz
Talerz_dla-dzieci_1200x628.jpg

grafika | 373 KB

Pobierz
Talerz_dla-dzieci_1280x640.jpg

grafika | 381 KB

Pobierz
Używamy plików cookie do działania naszej strony internetowej, analizowania Twojego korzystania z naszych usług, zarządzania Twoimi preferencjami online i personalizowania treści reklamowych. Akceptując nasze pliki cookie, otrzymasz odpowiednie treści oraz funkcje mediów społecznościowych, spersonalizowane reklamy i ulepszony sposób przeglądania. Aby zarządzać swoimi wyborami, kliknij „Ustawienia plików cookie”. Pliki cookie niezbędne są do podstawowego funkcjonowania strony internetowej i nie mogą być odrzucone. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce plików cookie.
Polityka plików cookies
Pliki cookie używane w witrynie są podzielone na kategorie. Poniżej możesz zapoznać się z każdą kategorią oraz zezwolić na niektóre lub wszystkie z nich lub je odrzucić, z wyjątkiem niezbędnych plików cookie, które są wymagane do zapewnienia podstawowej funkcjonalności witryny. Jeśli wcześniej dozwolone kategorie zostaną wyłączone, wszystkie pliki cookie przypisane do tej kategorii zostaną usunięte z Twojej przeglądarki. Listę plików cookies przypisanych do poszczególnych kategorii oraz szczegółowe informacje na ich temat znajdziesz w zakładce „Polityka plików cookies".
Niezbędne pliki cookie
Niektóre pliki cookie są wymagane do zapewnienia podstawowej funkcjonalności. Bez tych plików cookie witryna nie będzie działać prawidłowo. Są one domyślnie włączone i nie można ich wyłączyć.
Preferencje
Preferencyjne pliki cookie umożliwiają witrynie internetowej zapamiętywanie informacji w celu dostosowania wyglądu i zachowania witryny do potrzeb każdego użytkownika. Może to obejmować przechowywanie wybranej waluty, regionu, języka lub motywu kolorystycznego.
Analityczne pliki cookie
Analityczne pliki cookie pomagają nam ulepszać naszą witrynę internetową, gromadząc i raportując informacje na temat jej użytkowania.
Marketingowe pliki cookie
Marketingowe pliki cookie służą do śledzenia odwiedzających na stronach internetowych, aby umożliwić wydawcom wyświetlanie trafnych i angażujących reklam. Włączając marketingowe pliki cookie, wyrażasz zgodę na spersonalizowane reklamy na różnych platformach.