Najpopularniejsze produkcje filmowe i najlepsze debiuty reżyserskie 2019 roku – znamy nominacje do nagród Bestsellery i Odkrycia Empiku 2019

Najpopularniejsze produkcje filmowe i najlepsze debiuty reżyserskie 2019 roku – znamy nominacje do nagród Bestsellery i Odkrycia Empiku 2019

Kolejne przygody znanych superbohaterów, biografie gwiazd światowej popkultury, nowe odsłony znanych serii kinowych - w top 5 najpopularniejszych filmów 2019 roku znajduje się pełne spektrum stylów i gatunków. Empik odsłania kolejne karty corocznego plebiscytu i ogłasza twórców, po których dzieła odbiorcy sięgali najchętniej w 2019 roku, a także reżyserów nominowanych do nowej nagrody eksperckiej - Odkrycia Empiku 2019. To tytuł przyznawany przez jury obiecującym i wyróżniających się twórcom za ważne dokonania artystyczne oraz wyjątkowe, znaczące dla rozwoju kultury dzieła filmowe. Zwycięzców Empik ogłosi 4 lutego 2020 r. podczas gali finałowej transmitowanej na antenie TVN.

Bestsellery Empiku to barometr zainteresowań odbiorców - pokazują, co Polacy czytają, jakiej muzyki słuchają i jakie filmy oglądają na małym ekranie w skali całego roku. W top 5 znalazły się te tytuły, które najchętniej kupowali klienci salonów Empik i platformy Empik.com. Ich codzienne wybory to rocznie blisko 40 milionów „głosów”. Twórcy mają szansę na nagrody w podziale na gatunki: film fabularny i film animowany.
Co szczególnie ciekawiło, wkręcało, wzruszało, poruszało, napędzało i zapierało dech w piersiach kinomanów w ciągu minionych 12 miesięcy? Od superbohaterów po gwiazdy rocka - widzów przed ekrany przyciągnęła zarówno finałowa odsłona marvelowskiej serii „Avengers: Koniec gry”, jak i oscarowe produkcje „Bohemian Rhapsody” czy „Green Book”. W pierwszej piątce nie brakuje polskich akcentów. Rodzimą szkołę filmową reprezentuje Filip Bajon z filmem „Kamerdyner” oraz Wojtek Smarzowski z poruszającym dziełem „Kler”.
Bestsellery-Empiku-2019-film-fabularny-nominacje-TOP5.png
Fani filmów animowanych najchętniej sięgali po kontynuacje popularnych serii, w tym te opowiadające o przygodach ulubionych zwierzęcych bohaterów i fikcyjnych stworzeń - „Jak wytresować smoka 3” czy „Sekretne życie zwierzaków domowych 2”. W koszykach zakupowych klientów Empiku równie dużym powodzeniem cieszyła się nowa odsłona „Króla Lwa”, która doczekała się głośnej premiery także w Polsce. Listę top 5 animacji uzupełniają produkcje „Spider-Man Uniwersum” i „Hotel Transylwania 3”.
Bestsellery-Empiku-2019-film-animowany-nominacje-TOP5.png

Odkrycia Empiku

W tegorocznej edycji nagród Empiku po raz pierwszy, obok najpopularniejszych twórców, zostanie także wskazany reżyser będący na początku kariery, którego dzieło z 2019 roku odbiło się szerokim echem w świecie kultury. W przeciwieństwie do Bestsellerów, laureata nagrody Odkrycie Empiku wybierze dedykowane jury w składzie: Roma Gąsiorowska, Tomasz Raczek, Agnieszka Smoczyńska oraz ekspertki z Empiku Agnieszka Stępień i Izabela Szymańska.
Jako nominowanych jury wskazało pięć kandydatur twórców oryginalnych, wszechstronnych i bezkompromisowych, którzy odważnie sięgają po nowe rozwiązania, kreują indywidualny język, a czasem wręcz na nowo definiują swoją dziedzinę. Odkrycie Empiku może trafić do Piotra Adamskiego, który w filmie „Eastern” ukazał ciekawe i nowatorskie spojrzenie na kino zemsty. Niebanalną komedią „Nic nie ginie” uwagę zwróciła Kalina Alabrudzińska, której udało się przy pomocy minimalnych środków stworzyć świat przepełniony nostalgią i czułością wobec bohaterów, do których widz zbliża się krok po kroku, odnajdując w nich siebie i swoje tęsknoty. Kandydatem do nagrody jest także Łukasz Kośmicki, który w filmie „Ukryta gra” znalazł język wspólny dla różnych szkół aktorskich reprezentowanych przez odtwórców głównych ról.
Odkrycia-Empiku-2019-FILM-nominacje-TOP5.png
Brawurowym debiutem, zaskakującym precyzją warsztatu filmowego i jakością opowieści rozgrywanej na diapazonie antycznej tragedii popisał się Bartosz Kruhlik w produkcji „Supernova”. O statuetkę Empiku walczy także Tomek Popakul, autor animacji krótkometrażowej „Acid Rain”, która ubiega się o miejsce na shortliście filmów nominowanych do Oscara.
Kto ma szansę na filmowy Bestseller Empiku, a kto zostanie Odkryciem Empiku? Pełną listę kandydatów w kolejności alfabetycznej przedstawiamy poniżej. Wyniki największego plebiscytu kulturalnego (werdykt odbiorców) oraz zwycięzców Odkryć Empiku (werdykt jury) poznamy już 4 lutego 2020 r. podczas uroczystej gali Bestsellery Empiku 2019, która będzie transmitowana na antenie TVN od godz. 20:15. Wydarzenie będzie jednocześnie streamingowane na stronie Facebooku Empiku oraz stronie Empik.com, gdzie już od godz. 19:30 widzowie zajrzą za kulisy, zobaczą ekskluzywne materiały i wywiady z gośćmi gali.

BESTSELLERY EMPIKU 2019 - top 5 w kategorii FILM (kolejność alfabetyczna wg tytułów):

Film fabularny:
„Avengers: Koniec gry” – reż. Anthony i Joe Russo; Galapagos
„Bohemian Rhapsody” – reż. Bryan Singer; Imperial CinePix
„Green Book” – reż. Peter Farelly; M2 Films
„Kamerdyner” – reż. Filip Bajon; Wydawnictwo Agora
„Kler” – reż. Wojtek Smarzowski; Alterdystrybucja / Kino Świat
Film animowany:
„Hotel Transylwania 3” – reż. Genndy Tartakovsky; Imperial CinePix
„Jak wytresować smoka 3” – reż. Dean DeBlois; Filmostrada
„Król Lew” – reż. Jon Favreau; Galapagos
„Sekretne życie zwierzaków domowych 2” – reż. Chris Renaud; Filmostrada
„Spider-Man Uniwersum” – reż. Bob Persichetti; Imperial CinePix

ODKRYCIA EMPIKU 2019 - nominowani w kategorii FILM (kolejność alfabetyczna wg nazwisk):

Piotr Adamski – „Eastern”, produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka, Canal+ Polska, dystrybucja: Against Gravity
Kalina Alabrudzińska – „Nic nie ginie”, produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna (Łódź)
Łukasz Kośmicki – „Ukryta gra”, produkcja: Watchout Studio, dystrybucja: Next Film
Bartosz Kruhlik – „Supernova”, produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka, Canal+ Polska, dystrybucja: Forum Film Poland
Tomek Popakul – „Acid Rain”, produkcja: Animoon, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Empik.com/bestselleryempiku

Poznaj nominowanych w pozostałych kategoriach: Literatura i Muzyka.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Odkrycia-Empiku-2019-FILM-nominacje-TOP5.png

grafika | 1,52 MB

Pobierz
Bestsellery-Empiku-2019-film-animowany-nominacje-TOP5.png

grafika | 1,2 MB

Pobierz
Bestsellery-Empiku-2019-film-fabularny-nominacje-TOP5.png

grafika | 1,1 MB

Pobierz