Nominacje do Bestsellerów i Odkryć Empiku 2019 - Top 5 najpopularniejszych książek i najlepszych debiutów literackich 2019 roku

Nominacje do Bestsellerów i Odkryć Empiku 2019 - Top 5 najpopularniejszych książek i najlepszych debiutów literackich 2019 roku

Potrafią wywoływać silne emocje, dają do myślenia, zachęcają do dyskusji. Po czyje książki sięgaliśmy w minionym roku najczęściej? Który autor może pochwalić się najbardziej udanym debiutem? Empik odsłania kolejne karty corocznego plebiscytu i ogłasza listy najchętniej wybieranych książek w 2019 roku, a także nazwiska nominowanych do nowej nagrody - Odkrycia Empiku 2019. To tytuł przyznawany przez jury obiecującym i wyróżniającym się twórcom za ważne dokonania artystyczne oraz wyjątkowe, znaczące dla rozwoju kultury dzieła. Zwycięzców Empik ogłosi 4 lutego 2020 r. podczas gali finałowej transmitowanej na antenie TVN.

2019 rok okazał się niezwykle interesujący pod względem nowych pozycji w literaturze. Choć cały kraj zdominowała informacja o nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk, na rodzimym rynku nie brakowało udanych premier wydawniczych. To właśnie pozycje literackie wydane w ciągu ostatnich 12 miesięcy walczą o nagrodę Bestseller Empiku. W top 5 znalazły się te tytuły, które najchętniej kupowali klienci salonów Empik i platformy Empik.com. Ich codzienne wybory to rocznie blisko 40 milionów „głosów”. Nagrody otrzymają twórcy najchętniej wybieranych książek w podziale na gatunki: literatura piękna, literatura obyczajowa, kryminał/sensacja/thriller, literatura dla dzieci i audiobook.
Uwagę w kategorii literatura piękna zwraca ogromna popularność pierwszej książki Malcolma XD - twórcy, który zasłynął serią opowiadań „pasta” publikowanych w Internecie. Wyobraźnię czytelników pobudziła oparta na faktach historia pobytu kobiety w obozie koncentracyjnym „Kołysanka z Auschwitz” Mario Escobara. Klienci Empiku chętnie sięgali także po kontynuację fenomenu literackiego „Samotność w Sieci” Janusza L. Wiśniewskiego, w której tym razem czytelnicy poznają historię nowego pokolenia bohaterów. W koszykach zakupowych często znajdowała się powieść okrzyknięta najbardziej mroczną w dorobku Michela Houellebecqa „Serotonina”. Szansę na nagrodę ma także debiut pisarski Tomasza Organka.
Bestsellery-Empiku-2019-literatura-piekna-nominacje-TOP5.png
Trzecia książka cieszącej się niesłabnącą popularnością autorki Blanki Lipińskiej znalazła się w top 5 kategorii literatura obyczajowa. Fani serialu „Riverdale” chętnie sięgali po literacki prequel tego tytułu pióra Micola Ostowa. Zainteresowanie czytelników wzbudził dramat romantyczny o nieuleczalnej chorobie i zakazanej miłości „Trzy kroki od siebie” oraz „Zjazd absolwentów” jednego z najpopularniejszych francuskich autorów Guillaume Musso. W topce nie zabrakło też Katarzyny Grocholi, która ma na swoim koncie niejeden Bestseller Empiku.
Bestsellery-Empiku-2019-literatura obyczajowa-nominacje-TOP5.png
Polacy kochają powieści kryminalne, czego dowiedli już w poprzednich edycjach plebiscytu. Wśród top 5 w kategorii kryminał/sensacja/thriller znajdziemy kolejne tytuły autorstwa Jo Nesbø („Nóż. Harry Hole”) czy Camilli Läckberg („Złota klatka”). Z kolejnym literackim sukcesem powraca B.A. Paris („Pozwól mi wrócić”) obecna w ścisłej czołówce już drugi rok z rzędu. Z podwójnych nominacji do Bestsellerów Empiku 2019 mogą cieszyć się Remigiusz Mróz („Listy zza grobu”) i Alex Michaelides („Pacjentka”), którzy mają w tym roku szansę na statuetki także w kategorii „audiobook”.
Bestsellery-Empiku-kryminal-sensacja-thriller-nominacje-TOP5.png
Bestsellerowe opowieści dla najmłodszych czytelników to zarówno debiuty, jak i kontynuacje znanych serii czytelniczych. Wśród najpopularniejszych tytułów znalazła się kolejna książka Justyny Bednarek o uwielbianych Skarpetkach „Banda czarnej frotte”. Dzieci chętnie sięgały także po przygody przyjaciela Cwaniaczka w opowieści Jeffa Kinneya „Dziennik Rowleya. Zapiski chłopca o złotym sercu". Gusta młodych czytelników zdobyła kolejna część serii Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” oraz poruszająca historia przyjaciół, których nic nie może rozdzielić „Mia i biały lew. Historia niezwykłej przyjaźni” autorstwa Prune de Maistre. Nie brakuje powieści przygodowych – nominowana do nagrody druga część serii fantasy „Gniew króla smoków” Brandona Mulla przenosi czytelnika do świata pełnego magii, smoków i nieprzewidywalnych zdarzeń.
Bestsellery-Empiku-2019-literatura-dla-dzieci-nominacje-TOP5.png
Empik stale śledzi pojawiające się nowe zjawiska w literaturze i dominujące trendy, dlatego wśród tegorocznych nagród nie mogło zabraknąć cieszących się dużą popularnością audiobooków. Międzynarodowy sukces i głośna premiera książki przyniosła nominację Michelle Obamie, której autobiografię „Becoming. Moja historia” w polskim przekładzie czyta Agata Kulesza. Interesującą pozycję zajmuje serial audio „Chaos”, superprodukcja Empik Go, na podstawie „Szczurów Wrocławia” Roberta J. Szmidta. W interpretacji tej powieści występują: Mariusz Bonaszewski, Piotr Adamczyk, Łukasz Simlat, Jacek Braciak, Marian Dziędziel i Krzysztof Czeczot. Szansę na drugą statuetkę, tym razem w kategorii audiobooków ma także Remigiusz Mróz, którego „Listy zza grobu” czyta Marcin Dorociński. Nominacja za „Pacjentkę”, gdzie głosu użyczyli Ewa Abart i Marcin Popczyński to zaś kolejna możliwość triumfu dla Alexa Michaelidesa. Top 5 zamyka nagrodzona ubiegłorocznym Bestsellerem Empiku książka „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris, tym razem w wersji audio, czytana przez Filipa Kosiora.
Bestsellery-Empiku-2019-audiobooki-nominacje-TOP5.png

Okrycie Empiku

W tegorocznej edycji po raz pierwszy, obok najpopularniejszych twórców, zostanie także wybrany pisarz będący na początku kariery, którego dzieło z 2019 roku odbiło się szerokim echem w świecie kultury. Jury w składzie: Anna Dziewit-Meller, Max Cegielski, Magdalena Grzebałkowska oraz eksperci z Empiku Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz wskazało pięciu oryginalnych, wszechstronnych i bezkompromisowych twórców, którzy odważnie sięgają po nowe rozwiązania, kreują indywidualny język, a czasem wręcz na nowo definiują daną dziedzinę.
W top piątce wytypowanej przez jury znalazło się spektrum różnych stylów i gatunków literackich. Listę otwiera Joanna Gierak-Onoszko, której powieść „27 śmierci Toby'ego Obeda" od środka przedstawia oblicze Kanady, jakiej nie znamy. Do grona odkryć roku jury zaliczyło także reportaż „Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz, poruszający problem wykluczenia z komunikacji drogowej aż 13 mln Polaków mieszkających na obszarach, do których nie dociera żaden transport publiczny.
Choć trudno okrzyknąć go nowym głosem w polskiej literaturze, to wciąż można uznać za autora niedostatecznie „odkrytego” - Jakub Małecki otrzymał nominację za „Horyzont”. Druga książka Adama Robińskiego pt. „Kiczery. Podróż przez Bieszczady” zwróciła uwagę jury udanym połączeniem elementów reportażu, prozy podróżniczej, osobistych wspomnień i eseju w opowieść o najbardziej zmitologizowanym rejonie Polski. Piątkę nominowanych do nagrody Odkrycie Empiku (kolejność alfabetyczna) zamyka Dominika Słowik, która w powieści „Zimowla” umiejętnie skonstruowała nieoczywistą historię, zaskakującą czytelnika co kilka stron tym, co zdawało się już być jasne i oswojone.
Odkrycia-Empiku-Literatura-nominacje-TOP5.png
Kto ma szansę na książkowy Bestseller Empiku, a kto zostanie Odkryciem Empiku? Pełną listę kandydatów w kolejności alfabetycznej przedstawiamy poniżej. Wyniki największego plebiscytu kulturalnego (werdykt odbiorców) oraz zwycięzców Odkryć Empiku (werdykt jury) poznamy już 4 lutego 2020 r. podczas uroczystej gali Bestsellery Empiku 2019, która będzie transmitowana na antenie TVN od godz. 20:15. Wydarzenie będzie jednocześnie streamingowane na Facebooku Empiku oraz stronie Empik.com, gdzie już od godz. 19:30 widzowie zajrzą za kulisy, zobaczą ekskluzywne materiały i wywiady z gośćmi gali.

BESTSELLERY EMPIKU 2019 - top 5 w kategorii LITERATURA (kolejność alfabetyczna wg tytułów):

Literatura piękna:
„Emigracja” – Malcolm XD; Wydawnictwo W.A.B.
„Kołysanka z Auschwitz” – Mario Escobar (tłum. Patrycja Zarawska); Wydawnictwo Kobiece
„Koniec samotności” – Janusz Leon Wiśniewski; Wydawnictwo Wielka Litera
„Serotonina” – Michel Houellebecq (tłum. Beata Gepert); Wydawnictwo W.A.B.
„Teoria opanowywania trwogi” – Tomasz Organek; Wydawnictwo W.A.B.
Literatura obyczajowa:
„Kolejne 365 dni” – Blanka Lipińska; Wydawnictwo Agora
„Riverdale. Dzień wcześniej” – Micol Ostow (tłum. Marek Cieślik); Wydawnictwo Feeria Young
„Trzy kroki od siebie” – Rachael Lippincott, Mikki Daughtry, Tobias Iaconis (tłum. Maciej Potulny); Wydawnictwo Media Rodzina
„Zjazd absolwentów” – Guillaume Musso (tłum. Joanna Prądzyńska); Wydawnictwo Albatros
„Zranić marionetkę” – Katarzyna Grochola; Wydawnictwo Literackie
Kryminał/sensacja/thriller:
„Listy zza grobu” – Remigiusz Mróz; Wydawnictwo Filia
„Nóż. Harry Hole” – Jo Nesbø (tłum. Iwona Zimnicka); Wydawnictwo Dolnośląskie
„Pacjentka” – Alex Michaelides (tłum. Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik); Wydawnictwo W.A.B.
„Pozwól mi wrócić” – B.A. Paris (tłum. Magdalena Koziej); Wydawnictwo Albatros
„Złota klatka” – Camilla Läckberg (tłum. Inga Sawicka); Wydawnictwo Czarna Owca
Literatura dla dzieci:
„Banda czarnej frotte” – Justyna Bednarek; Wydawnictwo Poradnia K.
„Dziennik Rowleya. Zapiski chłopca o złotym sercu” – Jeff Kinney (tłum. Joanna Wajs); Wydawnictwo Nasza Księgarnia
„Magiczne drzewo. Pióro T-rexa” – Andrzej Maleszka; Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
„Mia i biały lew. Historia niezwykłej przyjaźni” – Prune de Maistre (tłum. Iwona Banach); Wydawnictwo Media Rodzina
„Smocza straż. Gniew Króla smoków” – Brandon Mull (tłum. Rafał Lisowski); Wydawnictwo Wilga
Audiobook:
„Becoming. Moja historia” – Michelle Obama (tłum. Dariusz Żukowski); czyta Agata Kulesza; Wydawnictwo Agora
„Chaos” – serial audio Empik Go na podstawie „Szczurów Wrocławia” Roberta J. Szmidta; występują: Mariusz Bonaszewski, Piotr Adamczyk, Łukasz Simlat, Jacek Braciak, Marian Dziędziel, Krzysztof Czeczot; https://www.empik.com/1-chaos-oryginalny-serial-empik-go-szmidt-robert-j,p1234896821,ebooki-i-mp3-p
„Listy zza grobu” – Remigiusz Mróz; czyta Marcin Dorociński; Wydawnictwo Filia
„Pacjentka” – Alex Michaelides (tłum. Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik); czytają: Ewa Abart i Marcin Popczyński; Wydawnictwo W.A.B.
„Tatuażysta z Auschwitz” – Heather Morris (tłum. Katarzyna Gucio); czyta Filip Kosior; Wydawnictwo Marginesy

ODKRYCIA EMPIKU 2019 - nominowani w kategorii LITERATURA (kolejność alfabetyczna wg nazwisk):

Joanna Gierak-Onoszko – „27 śmierci Toby'ego Obeda”; wyd. Dowody na Istnienie
Olga Gitkiewicz – „Nie zdążę”; wyd. Dowody na Istnienie
Jakub Małecki – „Horyzont”; Wydawnictwo SQN
Adam Robiński – „Kiczery. Podróż przez Bieszczady”; Wydawnictwo Czarne
Dominika Słowik – „Zimowla”; Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Empik.com/bestselleryempiku 

Poznaj nominowanych w pozostałych kategoriach: Muzyka i Film.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Bestsellery-Empiku-2019-audiobooki-nominacje-TOP5.png

grafika | 943 KB

Pobierz
Bestsellery-Empiku-2019-literatura-dla-dzieci-nominacje-TOP5.png

grafika | 1,11 MB

Pobierz
Odkrycia-Empiku-2019-LITERATURA-nominacje-TOP5.png

grafika | 1,38 MB

Pobierz
Bestsellery-Empiku-2019-Literatura-kryminal-sensacja-thriller-nominacje-TOP5.png

grafika | 1020 KB

Pobierz
Bestsellery-Empiku-2019-literatura obyczajowa-nominacje-TOP5.png

grafika | 904 KB

Pobierz
Bestsellery-Empiku-2019-literatura-piekna-nominacje-TOP5.png

grafika | 869 KB

Pobierz