Muzyczne TOP 5 minionego roku: Nominacje do nagród Bestsellery i Odkrycia Empiku 2019

Muzyczne TOP 5 minionego roku: Nominacje do nagród Bestsellery i Odkrycia Empiku 2019

Spektakularne powroty na scenę i nowe głosy na rynku muzycznym. Nazwiska, które od lat rozgrzewają festiwalową publiczność i tych preferujących kameralne koncerty. Wiemy już, jakiej muzyki słuchaliśmy w minionym roku najchętniej i kto zwrócił uwagę ekspertów wyjątkowym debiutem. Empik odsłania kolejne karty corocznego plebiscytu i ogłasza listy top 5 najlepiej sprzedających się albumów w kilku kategoriach muzycznych, a także nazwiska wyróżniających się twórców nominowanych do nowej nagrody - Odkrycia Empiku 2019. Zwycięzców poznamy 4 lutego 2020 r. podczas gali finałowej transmitowanej na antenie TVN.

Bestsellery Empiku to barometr zainteresowań odbiorców - pokazują, co Polacy czytają, jakiej muzyki słuchają i jakie filmy oglądają na małym ekranie w skali całego roku. W top 5 znalazły się te tytuły, które najchętniej kupowali klienci salonów Empik i platformy Empik.com - ich codzienne wybory to rocznie blisko 40 milionów „głosów”. Najpopularniejsi twórcy muzyczni, których utwory płynęły z głośników w naszych domach, towarzyszyły nam w drodze do pracy czy bliższych i dalszych podróżach  „rywalizują” o statuetki w podziale na gatunki: pop/rock, hip-hop i muzyka filmowa.
Bestsellery-Empiku-pop-rock-nominacje-TOP5.png
Na shortliście najpopularniejszych w 2019 roku artystów pop/rock pojawili się twórcy młodego pokolenia, a wśród nich 18-letnia Billie Eillish oraz koreański boysband BTS, którzy przebojem wdarli się na scenę i podbili serca polskich słuchaczy. W czołowej piątce znajdziemy także rodzimych twórców - zwyciężczynię ubiegłorocznej Eurowizji Junior Roksanę Węgiel, wokalistkę Darię Zawiałow i doświadczonego na scenie Michała Bajora.
Bestsellery-Empiku-hip-hop-nominacje-TOP5.png
W hip-hopie wciąż silną reprezentację stanowią przedstawiciele starszego pokolenia. Sokół i O.S.T.R., jedni z najbardziej rozpoznawalnych raperów w Polsce, obecni są na scenie znacznie dłużej niż pozostała trójka finalistów. Nowym albumem przekonał słuchaczy do siebie Taco Hemingway, który w 2019 zasłynął także wyprzedanym koncertem na Stadionie Narodowym. Wielkim sukcesem okazało się kolejne wydawnictwo popularnego Kękę, a w czołowej piątce z nową płytą zameldował się także Kali.
Bestsellery-Empiku-muzyka-filmowa-nominacje-TOP5.png
Miejsce na podium w kategorii muzyka filmowa to dominacja ścieżek dźwiękowych z popularnych filmów, które ukazały się w kinach w 2019 roku, takich jak kolejne dzieło Quentina Tarantino „Pewnego razu... w Hollywood” oraz wyczekiwana druga część disneyowskiej „Krainy Lodu”. Mimo premiery kinowej w końcówce roku, serca słuchaczy zdążyła zdobyć kompilacja utworów ze świątecznej komedii romantycznej „Last Christmas”, w której główną rolę zagrała Emilia Clarke. Nie brakuje polskich akcentów - nagradzany na festiwalach „Ikar. Legenda Mietka Kosza” tym razem ma szansę na nagrodę także za ścieżkę dźwiękową. Obok bardziej klasycznych brzmień w top 5 pojawia się również soundtrack z filmu „Proceder" z utworami warszawskiego rapera Chady.

Okrycie Empiku

W tegorocznej edycji po raz pierwszy, obok najpopularniejszych twórców, zostanie także wybrany twórca będący na początku kariery, którego dzieło z 2019 roku odbiło się szerokim echem w świecie kultury. Nominowanych do statuetki Odkrycie Empiku wskazało dedykowane jury w składzie: Brodka, Agnieszka Szydłowska, Piotr Metz oraz eksperci Empiku Dominik Sadowski i Anna Żurek. Wybrali oni pięcioro kandydatów, którzy zadebiutowali w 2019 r. wybitnymi dokonaniami artystycznymi - twórców oryginalnych, wszechstronnych i bezkompromisowych, którzy odważnie sięgają po nowe rozwiązania, kreują indywidualny język, a czasem wręcz na nowo definiują swoją dziedzinę.
Odkrycia-Empiku-MUZYKA-nominacje-TOP5_styczen_202067.png
Za niezwykłą charyzmę estradową i indywidualność twórczą doceniony został Ralph Kaminski, który swoim drugim albumem „Młodość” dołączył do czołówki polskiej muzyki popularnej. Duet Enchanted Hunters, czyli Małgorzata Penkalla i Magdalena Gajdzica zabłysnął płytą „Dwunasty Dom”, która stylem przenosi słuchaczy do pierwszej połowy lat 80. Uwagę jury zwrócił Król, umiejętnie łączący poetyckie teksty z rasowymi dźwiękami na wydawnictwie „Nieumiarkowania”.
Najmłodszy z nominowanych do Okrycia Empiku 16-letni SCHAFTER zabłysnął jako producent muzyczny, autor tekstów i raper. Na swojej debiutanckiej płycie „Audiotele” gości pełne spektrum popularnych polskich wykonawców hip-hopowych. Potencjału rozwoju kariery jury nie mogło odmówić także Hanii Rani, której solowa płyta „Esja” wydana została w prestiżowej brytyjskiej wytwórni Gondwana Records, a towarzysząca jej trasa koncertowa okazała się międzynarodowym sukcesem.
Kto ma szansę na muzyczny Bestseller Empiku, a kto zostanie Odkryciem Empiku? Pełną listę kandydatów w kolejności alfabetycznej przedstawiamy poniżej. Wyniki największego plebiscytu kulturalnego (werdykt odbiorców) oraz zwycięzców Odkryć Empiku (werdykt jury) poznamy już 4 lutego 2020 r. podczas uroczystej gali Bestsellery Empiku 2019, która będzie transmitowana na antenie TVN od godz. 20:15. Wydarzenie będzie jednocześnie streamingowane na Facebooku Empiku oraz stronie Empik.com, gdzie już od godz. 19:30 widzowie zajrzą za kulisy, zobaczą ekskluzywne materiały i wywiady z gośćmi gali.

BESTSELLERY EMPIKU 2019 - top 5 w kategorii MUZYKA (kolejność alfabetyczna wg tytułów):

Pop/rock:
„Helsinki” – Daria Zawiałow; Sony Music Entertainment
„Kolor cafe: Przeboje włoskie i francuskie” – Michał Bajor; Sony Music Entertainment
„Map of the Soul: Persona” – BTS; Mystic Production
„Roksana Węgiel” – Roksana Węgiel; Universal Music Polska
„When We All Fall Asleep, Where Do We Go?” – Billie Eilish; Universal Music Polska
Hip-hop:
„Chudy chłopak” – Kali / Magiera; Ganja Mafia Label / Step Hurt
„Instrukcja obsługi świrów” – O.S.T.R.; Asfalt Records
„Mr Kękę” – Kękę; Takie Rzeczy Label / Dressler
„Pocztówka z WWA, Lato ’19” – Taco Hemingway; TacoCorp / Asfalt Records
„Wojtek Sokół” – Sokół; Prosto / Warner Music Poland
Muzyka filmowa:
„Ikar. Legenda Mietka Kosza” muzyka z filmu – Leszek Możdżer; Wydawnictwo Agora
„Kraina lodu 2” muzyka z filmu; Universal Music Polska
„Last Christmas” muzyka z filmu; Sony Music Entertainment
„Pewnego razu...w Hollywood” muzyka z filmu; Sony Music Entertainment
„Proceder. Żyj aż do bólu” muzyka z filmu “Proceder”; Step Records

ODKRYCIA EMPIKU 2019 - nominowani w kategorii MUZYKA (kolejność alfabetyczna wg nazwisk):

Enchanted Hunters – „Dwunasty Dom”, wydawca: Latarnia Records, dystrybutor: Asfalt Distro
Ralph Kaminski – „Młodość”, wydawca: FONOBO Label, dystrybucja: MTJ Agencja Artystyczna
Król – „Nieumiarkowania”, wydawca: ART2 Music, dystrybucja: Agora S.A.
Hania Rani – międzynarodowa trasa koncertowa oraz płyta „Esja” wydana w prestiżowej brytyjskiej wytwórni Gondwana Records, dystrybucja: Mystic Production
SCHAFTER – „Audiotele”, wydawca: Restaurant Posse, dystrybucja: Universal Music Polska
Empik.com/bestselleryempiku 

Poznaj nominowanych w pozostałych kategoriach: Literatura i Film.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Odkrycia-Empiku-2019-MUZYKA-nominacje-TOP5.png

grafika | 1,19 MB

Pobierz
Bestsellery-Empiku-2019-hip-hop-nominacje-TOP5.png

grafika | 867 KB

Pobierz
Bestsellery-Empiku-2019-muzyka-filmowa-nominacje-TOP5.png

grafika | 1,17 MB

Pobierz
Bestsellery-Empiku-2019-pop-rock-nominacje-TOP5.png

grafika | 862 KB

Pobierz