Jesiennie podsumowanie prac zespołów Core Teamu i pierwsza ogrodnicza debata oksfordzka
Kopiuj tekst

Spotkanie 5 grudnia 2023, godz. 10:00-16:15. Miejsce: Arche Hotel Krakowska, Al. Krakowska 237, Warszawa

Jesiennie podsumowanie prac zespołów Core Teamu i pierwsza ogrodnicza debata oksfordzka

Przełomowe efekty prac zaprezentują zespoły jagodowe i jabłkowe. Zapraszamy na pierwszą otwartą prezentację diagnozy stanu branży jagodowej w Polsce. Jest ona pierwszym etapem prac nad strategią rozwoju branży. Współpraca sadowników przy szacowaniu wielkości zbiorów jabłek jest dziś szansą na większą otwartość w zbieraniu i na historyczne zmiany w publikowaniu polskich prognoz. Zobaczymy jak poprawiać konkurencyjności branży sadowniczej oraz najlepsze praktyczne doświadczenia w zrównoważonym rozwoju ogrodnictwa. Uzupełnieniem będą tematy promocji polskich owoców i warzyw, konieczności spolszczenia edukacji żywieniowej, plany współpracy i zbliżenia ze środowiskiem dietetyków. Wydarzeniem specjalnym - ogrodnicza debata oksfordzka, której teza brzmi: Organizacje branżowe producentów warzyw i owoców powinny dążyć do elitarności, a nie powszechności. Uczestnikami debaty będą producenci, debatę poprowadzi Jakub Kozłowski, Mistrz Polski Debat Oksfordzkich.

Poniżej agenda i opisy prezentacji. Zapraszamy do rejestracji. Prośba o potwierdzenie udziału mailem na adres: biuro@grupyogrodnicze.pl

pasek_core-team.jpg
Data: 5 grudnia 2023, godz. 10:00-16:15, w tym przerwa na lunch
Miejsce: Arche Hotel Krakowska, Al. Krakowska 237, Warszawa - link  
Parking dla uczestników! - bilet należy pobrać i "wyzerować" w recepcji

Agenda skrócona: 
 1. Diagnoza stanu sektora jagodowego w Polsce.
 2. Zespól roboczy ds. szacowania zbiorów szansą na większą otwartość w zbieraniu i publikowaniu danych na temat zbiorów i zapasów jabłek (według modelu holenderskiego)
 3. Jabłkowa perspektywa - Wiedzieć - Zrozumieć – Działać: Jakich narzędzi powinniśmy używać i działania prowadzić dla konkurencyjności polskiego sektora jabłek?
 4. Debata oksfordzka 
 5. Najlepsze praktyki w zrównoważonym rozwoju ogrodnictwa
 6. Współpraca z Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej oraz Zakładem Żywienia Człowieka, Wydział Nauk o Zdrowiu WUM - przykłady, plany, wnioski dla sektora.
 7. Dyskusja podsumowująca.   

Krótko o planowanych prezentacjach efektów prac: 
CORE TEAM Jagodowy
Koordynatorka: Dominika Kozarzewska
Prezes Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody”

10:00 Diagnoza stanu sektora jagodowego w Polsce
Diagnoza jest pierwszym etapem prac nad strategią rozwoju sektora. Patrzymy na niego przez pryzmat marżowości i wartości produkcji, a nie ilości obsadzonych hektarów czy wyprodukowanych ton. Jesteśmy światowym liderem w produkcji wielu gatunków, ale czy najwięcej na nich zarabiamy? Jak to zmienić? Jakie argumenty najlepiej trafiają do konsumentów i czy powinniśmy sprzedawać im „owoce jagodowe” czy „polskie superowoce”? Prezentuje: Marek Hancke.
Dyskusja ekspertów i odpowiedzi na pytania. Do dyskusji zaprasza Dominika Kozarzewska, koordynator prac Jagodowego Core Teamu.
CORE TEAM 2
Opracowanie założeń projektu cyfrowego zbierania danych branżowych. 
Lider Adam Paradowski, prezes zarządu wydawnictwa Plantpress

11:00 Zespól roboczy ds. szacowania zbiorów szansą na większą otwartość w zbieraniu i publikowaniu danych na temat zbiorów i zapasów jabłek (według modelu holenderskiego)
Czy faktycznie RedJonaprince „króluje” w polskich sadach, jak dużo mamy nasadzeń Gali i jak bardzo spadła powierzchnia uprawy Ideareda? Przedstawimy wyniki ogólnopolskiego badania struktury odmian bazującego na informacjach z prawie 400 gospodarstw sadowniczych. Przedstawimy także informacje na temat krajowej bazy przechowalniczej  i oceny tegorocznych zbiorów oczami samych sadowników.  Będzie to także okazja do dyskusji i prześledzenia zmian jakie przez ostatnia dekadę. Po prezentacji sesja pytań i odpowiedzi.
Całość przedstawi i poprowadzi Adam Paradowski koordynator prac zespołu Core Team ds. zbierania danych branżowych. 
CORE TEAM 3 
Zespół ds. spójnego marketingu jabłek
Paulina Kopeć, Sekretarz Generalna Stow. Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw Unia Owocowa 

11:45  Jakich narzędzi powinniśmy używać i jakie działania prowadzić dla konkurencyjności polskiego sektora jabłek?
Przedstawimy jak kształtuje się ten sezon w Polsce i na świecie. Co na jego podstawie możemy wywnioskować dla przyszłej konkurencyjności polskiego sektora. Odpowiedzią jest odpowiedni asortyment i jakość, to dwa czynniki pozwalające zwiększyć modę na jabłka. Prezentuje Paulina Kopeć, lider zespołu ds. spójnego marketingu jabłek.


Lunch planowany jest na godzinę 12:30
 

13:30 
DEBATA OKSFORDZKA
Teza debaty: Organizacje branżowe producentów warzyw i owoców powinny dążyć do elitarności, a nie powszechności. 
W debacie udział biorą dwa zespoły. Podstawowym zadaniem drużyny „Propozycji” jest udowodnienie prawdziwości tej tezy. Drużyna „Opozycji” argumentuje przeciw tezie, starając się jednocześnie wykazać błędy w argumentacji przeciwnika.
Zespół, który pełni rolę „propozycji” tworzą: Roma Leśniewska - Borówka Zakrocz, Krzysztof Czarnecki - Związek Sadowników RP, Katarzyna Flont - BerryVita.pl, Joanna i Arkadiusz Niezgódka - Bioar, Jaroslaw Czarnecki - Nalewkarnia Longinus oraz Andrzej Krupiński - Gospodarstwo Ogrodnicze Krupińscy, Stowarzyszenie Plantatorów Jagody Kamczackiej.
Zespół „Opozycji” tworzą: Weronika i Karol Maciejczyk - Truskawki od Karola, Tomasz Falczewski - Zielono Mi, Mateusz Maruszewski - Farma Mój Owoc, Marta Staszewska - Berry Lu sp., Małgorzata Siłakowska - Jagodowe Marzenie, Agnieszka i Michał Leleń - Truskawka od rolnika.
Debata oksfordzka potrwa ok. 1 godz..
Po debacie planowana jest dyskusja na temat atutów Debaty Oksfordzkiej oraz jakości debaty w sektorze ogrodniczym. Zapraszamy do refleksji i udziału w dyskusji producentów warzyw, plantatorów, sadowników.      
CORE TEAM 1
Zespół ds. zrównoważonego rozwoju. 
Lider: dr Mirosław Korzeniowski, Agroekoton

15:00 Najlepsze praktyki w zrównoważonym rozwoju ogrodnictwa
Polskie ogrodnictwo stoi przed wielkimi wyzwaniami i zmianami w branży wynikającymi m. in. ze strategii Europejski Zielony Ład. Jeśli nie podejdziemy do tych wyzwań merytorycznie, stracimy pozycję rynkową, jaką ma obecnie polskie ogrodnictwo. Niedobór informacji o sukcesach i rozwoju branży ogrodniczej w Polsce, przekłada się na niepożądane z punktu widzenia producentów wybory konsumenckie.
W trakcie konferencji, uczestnicy zapoznają się z przykładami gospodarstw, które realizują zasady zrównoważonego rozwoju jako element długoterminowej strategii, zgodniej z oczekiwaniami rynku. 
Prezentują: Maria Sikorska i dr inż. Mirosław Korzeniowski, koordynator prac zespołu Core Team ds. zrównoważonego rozwoju przedstawi założenia i wnioski z raportu opracowanego na zlecenie KZGPOiW.
CORE TEAM 6 
Zespół ds. komunikacja roli warzyw i owoców w żywieniu człowieka
Lider: Witold Boguta.

15:30  Współpraca z Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej oraz Zakładem Żywienia Człowieka, Wydział Nauk o Zdrowiu WUM - przykłady, plany, wnioski dla sektora ogrodniczego
Dietetycy odgrywają kluczową rolę w promowaniu zdrowego odżywiania i udział warzyw i owoców w naszych codziennych posiłkach. Robią to zarówno na poziomie jednostki, jak i społeczeństwa. Współtworzą tzw. referencyjne projekty dla resortów zdrowia i edukacji. Trudno byśmy bez ich wsparcia zdołali wyjaśnić Polakom znaczenie tego co produkujemy, różnice pomiędzy jedzeniem a odżywianiem, walory polskiej kuchni. Wiemy jak możemy pomóc dietetykom i czego od nas oczekują?
Zapraszamy na prezentację oraz dyskusję o tym czy warto i jak zbliżyć do dwa nasze środowiska – dietetyków i producentów warzyw i owoców.
Doświadczenia we współpracy i wnioski dla liderów wszystkich gatunków przedstawią: Maciej Dolata z INSPIRE oraz Witold Boguta, Prezes KZGPOiW, lider prac zespołu projektowego Core Team ds. promocji roli owoców i warzyw w codziennym odżywianiu, Połowa Sukcesu (6)


W tym momencie zakończenie planowane jest na godzinę 16:10.Sylwetki ekspertów i moderatorów:
 • Adam Paradowski - Prezes zarządu wydawnictwa Plantpress, w Core Team lider zespołu ds. opracowania założeń projektu zbierania danych branżowych (2)
 • Dominika Kozarzewska - Prezes Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody”, członek Polish Berry Cooperative, członek Rady Nadzorczej KZGPOiW, koordynatorka prac Core Teamu Jagodowego (9)
 • Maria Sikorska - autorka programu Z klimatem i pasją w telewizji Polsat. Prezeska Stowarzyszenia Liderki Innowacji. Przedstawicielka kobiet działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w Radzie Kobiet przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Popularyzatorka zrównoważonego rozwoju i dobrego wizerunku polskiej wsi.
 • Maciej Dolata - Partner agencji INSPIRE smarter branding, współtwórca projektów Dzień Polskiej Borówki, Lato z borówkami, Polskie superowoce! Koordynator projektów „Połowa sukcesu” integrującego działania promocyjne i „Core Team” angażującego liderów w rozwój sektora.
 • Marek Hancke jest ekspertem (30 lat doświadczenia) w badaniach nad zachowaniami konsumenckimi. Specjalizuje się w interpretacji motywacji zakupowych i efektywności komunikacji marketingowej. Przeprowadził i nadzorował ponad 350 projektów badawczych z różnych kategorii produktowych i branżowych. Regularnie prowadzi także wykłady z zakresu psychologii reklamy.
 • Mirosław Korzeniowski, dr - Prezes zarządu Stowarzyszenie AGROEKOTON, lider zespołu Core Team ds. upowszechnienia w branży idei produkcji zrównoważonej (1)
 • Paulina Kopeć - Sekretarz Generalna Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw Unia Owocowa (organizacja eksporterów owoców i warzyw), członek Core Team i lider zespołu ds. spójnego marketingu jabłka (3)
 • Witold Boguta - Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, inicjator powstania Core Teamu i lider prac zespołu projektowego Core Team ds. promocji roli owoców i warzyw w codziennym odżywianiu, Połowa Sukcesu (6)
Wyjściowa informacja o zainicjowanych projektach - tutaj
 
Polska smakuje (1).png

„CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, III edycja” to projekt realizowany przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw we współpracy z agencją INSPIRE smarter branding

Zadanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Projekt pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Kontakt: