Najpopularniejsze owoce i warzywa grudnia

Komunikat prasowy

Najpopularniejsze owoce i warzywa grudnia

Wśród najpopularniejszych gatunków grudnia Kantar wymienia jabłka, gruszki, śliwki, borówki i maliny, wśród warzyw cebule, pomidory, paprykę i ogórki. W porównaniu do grudnia 2021 roku najbardziej wzrosło spożycie borówek, malin i śliwek. W porównaniu do grudnia 2020 roku wzrost ilości konsumentów borówki wyniósł aż 56%. Wśród warzyw wzrosło spożycie papryki, pieczarek i ogórka. W przypadku papryki wzrost ilości konsumentów w skali dwóch lat wyniósł 12%. Mimo tego jedynie 15% Polaków odżywiało się w grudniu zgodnie z zaleceniami - minimum połowę tego, co jedli stanowiły warzywa i owoce. Dane dotyczące konsumpcji kilkudziesięciu gatunków owoców i warzyw dostępne są na stronie WczorajNaTalerzu.pl

polska smakuje_pasek (1).jpg
Podsumowując badania konsumpcji w 2022 roku Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw zapytał Polaków o to, jakie informacje o owocach i warzywach najchętniej chcieliby uzyskiwać w punktach sprzedaży. Co drugi kupujący oczekuje informacji o kraju pochodzenia (50%), dalej o odmianach (37%) i regionie Polski, z którego pochodzą sprzedawane owoce i warzywa (35%).
KANTAR Grudzień 2022 (2).png
Sposób uprawy jest informacją istotną dla 29% badanych. Co piąty respondent (19%) potrzebuje informacji o sposobie przechowywania produktów. 15% zwraca uwagę na informacje o pochodzeniu ze zrównoważonej produkcji. 8% Polaków chciałoby poznać jaki ślad węglowy jest związany z kupowanymi owocami i warzywami.

Badanie zrealizował Kantar Public w ramach projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, II etap”. Projekt jest realizowany przez KZGPOiW. Wraz z monitoringiem konsumpcji badania finansowane były ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Konsumpcja owoców w grudniu 

Podobnie jak w poprzednich latach w grudniu najpopularniejszym owocem były jabłka, które w tygodniu poprzedzającym badanie spożywało prawie dziewięciu na dziesięciu Polaków (88%). Jabłka jedzone były też najczęściej. 9% Polaków jadło je codziennie, a dalsze 17% 4-5 razy w tygodniu. 
Na drugim miejscu wśród polskich owoców znalazły się gruszki, które jadło 49% badanych. Jedna trzecia (33%) Polaków na początku grudnia jadła śliwki. To więcej niż przed rokiem (o 2 p.p.).
KANTAR Grudzień 2022 (4).jpg
Więcej niż co czwarta osoba jadła - w tygodniu poprzedzającym badanie - borówki (28%) oraz maliny (26%). 
W stosunku do zeszłego miesiąca wzrosło spożycie czarnej porzeczki (o 4 p.p.), truskawki (o 4 p.p.) oraz borówki (o 3 p.p.), przy czym należy pamiętać, że badani brali pod uwagę także przetwory i mrożonki. 
Rokitnik zakończył rok deklaracjami konsumpcji przetworów na poziomie 11%, czyli o 3 p.p. (ponad 1/3, dokładnie 36%). To oznacza wzrost liczby konsumentów - od poprzedniego badania - o 1 mln, do poziomu 3,6 mln. 

Wzrost liczby konsumentów owoców w grudniu
W porównaniu do grudnia 2021 roku wzrosło spożycie borówki (o 7 p.p.), malin (o 4 p.p.) oraz śliwek (o 2 p.p.). Wzrostem "grudzień do grudnia" mogą pochwalić się truskawki oraz gruszki (po 1 p.p.). Spożycie jabłek spadło o 3 p.p..
W porównaniu do grudnia 2020 roku również najbardziej wzrosło spożycie borówek, malin i śliwek. W przypadku borówek wzrost wnosi aż 56%.  
KANTAR Grudzień 2022 (8).jpg
W ciągu dwóch lat - grudzień do grudnia - liczba konsumentów malin wzrosła o 44%, a śliwek o 43%.

KANTAR Superowoce grudzień 2022 (4).jpg
Borówki w grudniu jadło 9,1 mln Polaków. W skali dwóch lat - grudzień do grudnia - oznacza to wzrost o 3,2 mln konsumentów. 
Maliny jadło w grudniu 9,4 mln Polaków. W porównaniu z grudniem 2020 roku, liczba konsumentów tego gatunku wzrosła o 2,6 mln.

Konsumpcja warzyw w grudniu

Najpopularniejszym warzywem w grudniu była cebula, której konsumpcję w tygodniu poprzedzającym badanie deklaruje 88% Polaków. 
Na drugim miejscu wśród warzyw znalazły się pomidory, które jadło 87% badanych. Trzecie miejsce należało do marchwi oraz ogórka (84%).
Konsumpcja marchwi, pomidorów, a także ogórków, cebuli i papryki jest wysoka przez cały rok, a obserwowane wahania sezonowe niewielkie. To lubiane gatunki, które dostępne i jedzone są niezależnie od sezonu.
KANTAR Grudzień 2022 (5).jpg
W rankingu popularności kolejne miejsca zajmują: papryka (67%), kapusta (66%) oraz pieczarki (58%).
W porównaniu z listopadem wzrosło spożycie pieczarki (7 p.p.) i ogórka (3 p.p.). W porównaniu do listopada spadło spożycie pomidora (o 3 p.p.).
Po raz pierwszy badaniami objęto spożycie pietruszki - 63%, kapusty brukselki - 26% oraz jarmuż - 14%. Po raz pierwszy w grudniu badano konsumpcje selera - deklaracje konsumpcji na poziomie na poziomie 51%.

Wzrost liczby konsumentów warzyw w grudniu  
W porównaniu do grudnia 2021 roku wzrosło spożycie papryki marchwi (po o 1 p.p.). Niezmienną liczbą konsumentów "grudzień do grudnia" mogą się pochwalić cebula, burak i cukinia
W porównaniu do grudnia 2020 roku najbardziej wzrosło spożycie papryki, pieczarek i ogórka. W przypadku papryki jest to wzrost o 12%.  
KANTAR Grudzień 2022 (9).jpg
W ciągu dwóch lat - grudzień do grudnia - liczba konsumentów pieczarek wzrosła o 7%, a ogórka o 2%.
KANTAR Grudzień 2022 (10).jpg
Paprykę w grudniu jadło 21,7 mln Polaków. W skali dwóch lat - grudzień do grudnia - oznacza to wzrost liczby konsumentów o 2,3 mln. 
Pieczarki w grudniu jadło 18,8 mln Polaków. W porównaniu z grudniem 2020 roku, liczba konsumentów tego gatunku wzrosła o 1,3 mln.

Owoce i warzywa podczas poszczególnych posiłków

Polacy najczęściej jedzą warzywa i owoce na obiad - 91% osób, które w ogóle jadły ten posiłek.
73% respondentów deklaruje, że w dniu poprzedzającym badanie jadło warzywa i owoce na śniadanie, natomiast 59% na kolację.
Jako przekąski warzywa i owoce spożywało odpowiednio 48%, a 47% na drugie śniadanie.
Najmniej Polaków jadło warzywa i owoce na podwieczorek (36%).
KANTAR Grudzień 2022 (23).pngKANTAR Grudzień 2022 (22).png
Najbardziej wartościowym pod względem zawartości warzyw i owoców posiłkiem Polaków jest obiad. W przypadku 44% badanych co najmniej w połowie składa się z warzyw i owoców.
Respondenci najczęściej deklarują spożywanie jedynie warzyw i owoców w przekąskach (13%).
Najrzadziej (24%) co najmniej połowę posiłku stanowiły warzywa i owoce w przypadku kolacji.

 

Wskaźniki konsumpcji w grudniu 2022

15% Polaków odżywiało się w grudniu zgodnie z zaleceniami dietetyków – minimum połowę tego, co jedli stanowiły warzywa i owoce.
KANTAR Grudzień 2022 (28).pngKANTAR Grudzień 2022 (27).png
57% Polaków ma dietę zbyt ubogą w warzywa i owoce, przy czym u 37% pojawiały się one w przynajmniej połowie posiłków (choć za mało). 20% badanych jadło bardzo mało warzyw i owoców, a nawet nie jadło ich wcale.
 
Wskaźnik konsumpcji warzyw i owoców
Wskaźnik konsumpcji warzyw i owoców przyjął w grudniu wartość 21,5 pkt., czyli był na nis​kim poziomie. Oznacza to, że łączna konsumpcja warzyw i owoców była niska. W porównaniu do listopada wartość wskaźnika wzrosła o 0,6 pkt. proc.
KANTAR Grudzień 2022 (19).png
Jest to syntetyczny wskaźnik obrazujący wielkość spożycia warzyw i owoców. Przyjmuje on wartości od 0 pkt. (dla osoby, która nie jadła żadnego z wymienionych w badaniu warzyw i owoców) do 100 pkt. (dla osoby, która każde z wymienionych warzyw i owoców jadła codziennie).

Niski poziom wskaźnika (od 0 do 25 pkt.) oznacza np., że respondent jadł w minionym tygodniu wymienione warzywa i owoce, jednak każde tylko raz, albo że częściej jadł mniej ich rodzajów. Wysoki poziom (od 50 do 100 pkt.) oznacza np., że respondent jadł w minionym tygodniu wszystkie wymienione warzywa i owoce co najmniej 2-3 razy. Mógł też jeść połowę spośród wymienionych za to codziennie.

Wskaźnik różnorodności (spożycia warzyw i owoców)
Wskaźnik różnorodności przyjął w grudniu wartość 48,1 pkt., czyli był na średnim poziomie. Wskazuje to na konsumpcję około połowy z wymienionych warzyw i owoców. W porównaniu do listopada wartość wskaźnika zmalała o 1,3 pkt.
KANTAR Grudzień 2022 (21).png
Jest to syntetyczny wskaźnik obrazujący różnorodność spożycia badanych warzyw i owoców. Przyjmuje on wartości od 0 pkt. (dla osoby, która nie jadła żadnego z wymienionych w badaniu warzyw i owoców) do 100 pkt. (dla osoby, która jadła każde z wymienionych warzyw i owoców).

Niski poziom wskaźnika (od 0 do 33 pkt.) oznacza np., że respondent jadł w minionym tygodniu od żadnego do 1/3 spośród wymienionych warzyw i owoców. Wysoki poziom wskaźnika (od 68 do 100 pkt.) oznacza np., że respondent jadła w minionym tygodniu minimum 2/3 spośród wymienionych warzyw i owoców.

Wczoraj na talerzu
Wskaźnik „Wczoraj na talerzu” przyjął w grudniu wartość 43,2 pkt., czyli był na nisk​im poziomie. Wskazuje to na niedostateczny udział warzyw i owoców w diecie przeciętnego Polaka.
KANTAR Grudzień 2022 (26).png
„Wczoraj na talerzu” jest to wskaźnik obrazujący sposób odżywiania się badanych. Przyjmuje on wartości od 0 pkt. (dla osoby, która poprzedniego dnia nie jadła warzyw i owoców w ogóle) do 100 pkt. (dla osoby, w której wszystkich posiłkach warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę).

Zalecany poziom wskaźnika Wczoraj na talerzu (75 do 100 pkt.) w przybliżeniu oznacza, że dana osoba jadła warzywa i owoce na wszystkie posiłki, a w co najmniej połowie posiłków warzyw i owoców było nie mniej niż połowa (co jest zgodne z zaleceniami żywieniowymi). Zadowalający poziom wskaźnika (50 do 74,99 pkt.) oznacza, że warzywa i owoce były we wszystkich posiłkach, ale w większości stanowiły mniej niż połowę. Niski poziom wskaźnika (25 do 49,99 pkt.) oznacza, że warzywa i owoce były w co najmniej połowie posiłków, ale nie stanowiły ich połowy. Bardzo niski poziom wskaźnika (0 do 24,99 pkt.) oznacza, że warzywa i owoce pojawiły się maksymalnie w co drugim posiłku.

Wskaźnik „Wczoraj na talerzu” powstaje na podstawie odpowiedzi na dwa pytania: Czy warzywa i owoce były obecne w wszystkich posiłkach? Czy warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę spożywanej żywności?
Jego poziom od 2022 roku możemy śledzić na stronie WczorajNaTalerzu.pl

https://wczorajnatalerzu.pl

https://wczorajnatalerzu.pl


Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw

Badanie zrealizowano w dniach 2-7 grudnia 2022 r., na reprezentatywnej próbie 1005 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Wywiady bezpośrednie w domach respondentów (CAPI).

Kantar pyta respondentów o częstotliwość spożywania 21 gatunków w ostatnim tygodniu i o spożywanie warzyw, owoców i ich przetworów podczas poszczególnych posiłków w dniu poprzedzającym badanie.

Badania konsumpcji Kantar 2021 (10).jpg

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, II edycja”.

Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Kontakt: 

Załączniki

Pobierz wszystkie

KANTAR Grudzień 2022 (2).png

grafika | 131 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (7).png

grafika | 720 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (11).png

grafika | 105 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (1).png

grafika | 1,22 MB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (9).png

grafika | 584 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (10).png

grafika | 113 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (6).png

grafika | 543 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (4).png

grafika | 1,21 MB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (15).png

grafika | 131 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (12).png

grafika | 632 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (5).png

grafika | 1,74 MB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (19).png

grafika | 119 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (3).png

grafika | 1,5 MB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (13).png

grafika | 648 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (18).png

grafika | 118 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (14).png

grafika | 536 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (20).png

grafika | 121 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (16).png

grafika | 118 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (21).png

grafika | 127 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (23).png

grafika | 131 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (8).png

grafika | 600 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (27).png

grafika | 763 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (24).png

grafika | 1,07 MB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (29).png

grafika | 1,71 MB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (22).png

grafika | 123 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (26).png

grafika | 108 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (25).png

grafika | 128 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (28).png

grafika | 372 KB

Pobierz
KANTAR Grudzień 2022 (17).png

grafika | 1,1 MB

Pobierz
Używamy plików cookie do działania naszej strony internetowej, analizowania Twojego korzystania z naszych usług, zarządzania Twoimi preferencjami online i personalizowania treści reklamowych. Akceptując nasze pliki cookie, otrzymasz odpowiednie treści oraz funkcje mediów społecznościowych, spersonalizowane reklamy i ulepszony sposób przeglądania. Aby zarządzać swoimi wyborami, kliknij „Ustawienia plików cookie”. Pliki cookie niezbędne są do podstawowego funkcjonowania strony internetowej i nie mogą być odrzucone. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce plików cookie.
Polityka plików cookies
Pliki cookie używane w witrynie są podzielone na kategorie. Poniżej możesz zapoznać się z każdą kategorią oraz zezwolić na niektóre lub wszystkie z nich lub je odrzucić, z wyjątkiem niezbędnych plików cookie, które są wymagane do zapewnienia podstawowej funkcjonalności witryny. Jeśli wcześniej dozwolone kategorie zostaną wyłączone, wszystkie pliki cookie przypisane do tej kategorii zostaną usunięte z Twojej przeglądarki. Listę plików cookies przypisanych do poszczególnych kategorii oraz szczegółowe informacje na ich temat znajdziesz w zakładce „Polityka plików cookies".
Niezbędne pliki cookie
Niektóre pliki cookie są wymagane do zapewnienia podstawowej funkcjonalności. Bez tych plików cookie witryna nie będzie działać prawidłowo. Są one domyślnie włączone i nie można ich wyłączyć.
Preferencje
Preferencyjne pliki cookie umożliwiają witrynie internetowej zapamiętywanie informacji w celu dostosowania wyglądu i zachowania witryny do potrzeb każdego użytkownika. Może to obejmować przechowywanie wybranej waluty, regionu, języka lub motywu kolorystycznego.
Analityczne pliki cookie
Analityczne pliki cookie pomagają nam ulepszać naszą witrynę internetową, gromadząc i raportując informacje na temat jej użytkowania.
Marketingowe pliki cookie
Marketingowe pliki cookie służą do śledzenia odwiedzających na stronach internetowych, aby umożliwić wydawcom wyświetlanie trafnych i angażujących reklam. Włączając marketingowe pliki cookie, wyrażasz zgodę na spersonalizowane reklamy na różnych platformach.