W sierpniu wzrosły wszystkie wskaźniki konsumpcji owoców i warzyw. Największy wzrost deklaracji spożycia w stosunku do zeszłego miesiąca dotyczył borówek (o 13 p.p.) oraz jabłek (o 9 p.p.). W porównaniu do lipca mocno wzrosło spożycie papryki (o 6 p.p.). Mimo tego co drugi z Polaków (51%) ma dietę zbyt ubogą w warzywa i owoce. Jedynie co szósty (16%) z nas odżywiał się w sierpniu zgodnie z zaleceniami dietetyków – minimum połowę tego, co jadł stanowiły warzywa i owoce.
W sierpniu w rankingu najczęściej jedzonych owoców prowadziły jabłka (83%), śliwki (59%) i borówki (53%). Połowa Polaków deklarowała także, że jedli maliny (50%), nieco mniej wiśnie (40%). Wśród warzyw na pierwszym miejscu znalazły się pomidory (96%), ogórki (93%) cebula (87%) i marchew (83%). Dalej sezonowe cukinia (66%) i fasolka szparagowa (64%).
Jesz owoce i warzywa - czujesz się młodziej
Konsumpcja owoców w sierpniu
W porównaniu do sierpnia 2021 wzrosło także spożycie śliwek (o 7 p.p.) oraz jeżyny (o 4 p.p.). Wpływ na odnotowane wzrosty i spadki deklaracji spożycia może mieć wcześniejsze niż w dwóch poprzednich latach rozpoczęcie sezonu.
Owoce sezonowe
Konsumpcja warzyw w sierpniu
Owoce i warzywa podczas poszczególnych posiłków
Wczoraj na talerzu
Badanie zrealizowano w dniach 5-10 sierpnia 2022 r., na reprezentatywnej próbie 1011 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Wywiady bezpośrednie w domach respondentów (CAPI).
Kantar pyta respondentów o częstotliwość spożywania 21 gatunków owoców i warzyw w ostatnim tygodniu i o spożywanie warzyw, owoców i ich przetworów podczas poszczególnych posiłków w dniu poprzedzającym badanie.
Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, II edycja”.
Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.