Historia o tym jak zacząć jeść więcej warzyw i owoców, jak przestać traktować je jako dodatek i uczynić podstawą każdego posiłku.
× Owoce jedzone po 18.00 tuczą.
× Warzywami nie można się najeść, mogą być dodatkiem do obiadu/na kanapkę ale nie sycą nas. By się najeść trzeba zjeść mięso.
× Przygotowywanie sałatek, surówek, koktajli jest trudne i pracochłonne.
× Jesienią i zimą warzywa są niesmaczne, bez wartości dlatego w tym okresie nie warto ich spożywać.
× Warzywa i owoce są drogie.
× Warzywa i owoce mrożone nie mają żadnych wartości.
× Warzywa i owoce szybko się psują.
× Warzywa są niesmaczne.
+ Jeśli dotychczas warzywa i/lub owoce pojawiały się w posiłkach okazjonalnie to za cel postawić sobie by były obecne (nawet w niewielkiej ilości) ale w każdym posiłku. Prosta zasada - posiłek zawsze musi zawierać warzywa i/lub owoce.
+ Kolejny etap to zwiększanie ich ilości, małym krokami. Celem jest by zajmowały połowę talerza.
+ W towarzystwie jest łatwiej! Śniadanie czy kolacja z rodziną bądź znajomymi sprzyjają większemu spożyciu warzyw i owoców o ile są na stole.
+ By jeść warzywa i owoce trzeba mieć je w domu, najlepiej umyte, pokrojone, generalnie tak przygotowane by z łatwością chwycić je w dłoń.
+ Przemycać warzywa w znanych i lubianych daniach np. starta marchewka i pietruszka do kotletów mielonych czy w sosie pomidorowym.
+ Łączyć owoce i warzywa w koktajlach/smoothie
+ Warzywa i owoce są istotnym źródłem wody. Płyny są niezbędne w procesie trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Ponad to woda stanowi ochronę dla mózgu, rdzenia kręgowego czy gałki ocznej. Bierze udział także w prawidłowej ruchliwości stawów bo jest składową płynu maziowego. Większe spożycie warzyw i owoców to automatycznie większa podaż wody.
+ Są źródłem włókna pokarmowego, które zapewnia prawidłową pracę przewodu pokarmowego, zapobiega zaparciom a nawet chroni przed nowotworami jelita grubego. Błonnik wiąże cholesterol w jelitach i powoduje, że wydalany jest wraz z kałem. Mówiąc prościej, obecność warzyw i owoców w diecie istotnie obniża stężenie cholesterolu we krwi co chroni przed miażdżycą i udarem mózgu.
+ Dostarczają witamin i składników mineralnych, których potrzebujemy codziennie by prawidłowo pracowało serce, wątroba, układ ruchu czy mózg. To w sezonowych warzywach i owocach najpierw powinniśmy szukać witaminy C, A, witamin z grupy B w tym kwasu foliowego, potasu czy magnezu a nie w suplementach.
+ Są źródłem skoncentrowanej ilości przeciwutleniaczy, które redukują stres oksydacyjny zagrażający zdrowiu. Obecność warzyw i owoców wspiera działanie układu odpornościowego, zapobiega miażdżycy, nadciśnieniu tętniczemu, cukrzycy typu 2 i niektórym nowotworom. Tylko trzeba je jeść regularne w odpowiedniej ilości.
+ Nadają posiłkom atrakcyjnego wyglądu ;) a to zachęca do ich spożycia.
Podsumowując, wzrost spożycia warzyw i owoców dla większości z nas to proces. Droga, którą warto wybrać jak najprędzej, gdyż nauka (a na nią nigdy nie jest za późno) budowania zdrowych posiłków u każdego będzie przebiegała innym tempem.
Monika Stromkie-Złomaniec
Dietetyk kliniczny
Z kaloriami na pieńku
#PołowaSukcesu #PołwaTalerza
#PołowaTegoCoJemy #PolskaSmakuje
Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Rekomendacje żywieniowe zostały opracowane w ramach projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora”. Projekt jest realizowany przez KZGPOiW we współpracy z agencją INSPIRE smarter branding.
Zadanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Projekt pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Dlaczego talerz* jest szansą na wzrost konsumpcji warzyw i owoców w Polsce? - krótka historia odchodzenia od Piramidy Żywności i Żywienia
- Mamy to na talerzu* – już ponad 10 pełnych rekomendacji żywieniowych opracowanych przez sektor ogrodniczy w ramach projektu Core Team
- Podaj mi to jak na talerzu* – plan publikacji zaleceń żywieniowych, które będą opracowywane przez sektor ogrodniczy w ramach projektu Core Team w 2022 roku