Czy stać nas na eko? Polacy gotowi płacić więcej za produkty przyjazne środowisku

9 na 10 Polaków deklaruje gotowość płacenia więcej za produkty lub usługi, które są przyjazne dla środowiska - wynika z badania Świadomość zmian klimatycznych przeprowadzonego na zlecenie Busradar.pl.

Niemal połowa Polaków (45 proc.) twierdzi, że jest w stanie zapłacić więcej za produkty lub usługi firm przyjaznych środowisku, ale tylko jeśli różnica w cenie nie przekracza 10 proc. w stosunku do oferty konkurencji. Dla jednej piątej kupujących cena nie gra roli -  deklarują, że bez względu na koszty wybierze produkty lub usługi bardziej ekologiczne niż inne dostępne na rynku.
Busradar.pl Świadomość zmian klimatycznych - produkty 1.png

Kto nie patrzy na cenę, gdy liczy się dobro środowiska

W sprawach związanych ze środowiskiem najbardziej bezkompromisowe są osoby w wieku 35-44 lat. Co czwarty przedstawiciel tej grupy wiekowej sięgnie po produkty lub usługi firm przyjaznych środowisku bez oglądania się na kwotę. Podobnie, gdy różnica w cenie nie przekroczy 10 proc., gotowość kupna deklaruje połowa respondentów z tej grupy wiekowej - wynika z badania Świadomość zmian klimatycznych przeprowadzonego na zlecenie Busradar.pl, wyszukiwarki połączeń autokarowych i kolejowych.  
-  10 proc. różnicy w cenie to nie jest dużo, biorąc pod uwagę, że np. żywność czy kosmetyki ekologiczne kosztują zazwyczaj o połowę więcej od produktów konwencjonalnych. W walce o dobro planety liczą się jednak małe kroki. Według naszego badania, 88 proc. respondentów uważa, że każde, nawet drobne działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego ma sens. Przejawem takiego zachowania jest zarówno odpowiedzialne podróżowanie, ograniczanie plastiku czy kupowanie produktów i usług firm, którym dobro środowiska leży na sercu. Często takie wybory odbywają się kosztem, czy to wydatków na bardziej jakościowe produkty, czy to wygody w przypadku  rezygnacji z podróży samolotem lub samochodem na rzecz autobusu lub pociągu. Każdy wybiera koszt, na który go stać - mówi Petr Susen, Head of Operations w Busradar.pl.
Busradar.pl badanie Świadomość zmian klimatycznych 2019.png
Bezwarunkową gotowość do kupowania produktów przyjaznych środowisku bez względu na koszty zadeklarowało 22,6 proc. kobiet i 19,4 proc. mężczyzn. Przy różnicy ceny do 10 proc. do kieszeni nieco chętniej sięgną mężczyźni.
W podziale według miejsca zamieszkania, portfele najchętniej otworzą mieszkańcy miast o wielkości 20-100 tys. Co czwarty twierdzi, że kupi produkt przyjazny środowisku bez względu na jego cenę. Najrzadziej uczynią to mieszkańcy miast powyżej 400 tys. Przy różnicy cen do 10 proc. najbardziej szczodrzy są mieszkańcy wsi - deklaruje tak co drugi z nich.
Busradar.pl Świadomość zmian klimatycznych - produkty 2.png
- W naszym badaniu nie sprawdziliśmy tego, jak jest faktycznie. Nie wiemy na przykład, czy prawie 90 proc. segreguje śmieci, niemal 14 proc. bierze na zakupy woreczki do zakupu produktów na wagę, a prawie połowa, mimo tego, że posiada auto - korzysta z transportu zbiorowego w trosce o środowisko, choć to dla nich mniej komfortowe. Z drugiej strony wyniki badania deklaratywnego są o tyle ciekawe, że odkrywają przed nami świadomość ekologiczną respondentów. Nawet, jeśli nie są tak ekologiczni jak w deklaracjach, to jednak uważają, że troska o środowisko jest ważna. Nawet jeśli wielu działań nie podejmują, to do takiej postawy aspirują. I to budzi nadzieje na przyszłość. Wszelkie zmiany zaczynają się od uświadomienia sobie i problemu, i możliwych jego rozwiązań - zauważa Petr Susen, Head of Operations w Busradar.pl.  
Badanie “Świadomość zmian klimatycznych” na zlecenie Busradar.pl - wyszukiwarki połączeń autokarowych i kolejowych, zostało zrealizowane w lipcu 2019 r. przez agencję badawczą Biostat metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Busradar.pl badanie Świadomość zmian klimatycznych 2019.png

grafika | 30,6 KB

Pobierz
Busradar.pl Świadomość zmian klimatycznych - produkty 1.png

grafika | 21,1 KB

Pobierz
Busradar.pl Świadomość zmian klimatycznych - produkty 2.png

grafika | 22,7 KB

Pobierz