Polacy nie wiedzą, czym jest ślad węglowy

Dwóch na trzech Polaków nie wie, czym jest ślad węglowy. Najlepiej w tej kwestii zorientowani są najmłodsi. Za to niemal wszyscy uważają, że podróżowanie komunikacją zbiorową jest sposobem na ograniczenie emisji CO₂ - wynika z badania Świadomość zmian klimatycznych przeprowadzonego na zlecenie Busradar.pl.

Według danych Eurostatu w 2017 roku mieszkaniec Unii Europejskiej wyemitował średnio 7,2 tony CO₂. To równowartość śladu węglowego, który pozostawia średniej klasy auto po przejechaniu odległości nieco dłuższej niż czyli ziemski równik.
Ślad węglowy opisuje wielkość emisji gazów cieplarnianych, głównie CO₂ powstałego w wyniku zużycia energii potrzebnej do produkcji żywności, towarów, podróży autem, lotu samolotem czy do obejrzenia ulubionego serialu w internecie. Wyrażany jest w odpowiedniku dwutlenku węgla w przeliczeniu na kilogramy lub tony.

Każdy emituje, nie każdy o tym wie

Na pytanie, czym jest ślad węglowy, 62 proc. Polaków nie potrafiło udzielić odpowiedzi - wynika z badania Świadomość zmian klimatycznych przeprowadzonego przez Busradar.pl, wyszukiwarki połączeń autokarowych i kolejowych.
Busradar.pl Badanie Ślad węglowy 1.png
Pojęcie lepiej znane jest mężczyznom - 40,8 proc. niż kobietom - 35,6 proc. W kategoriach wiekowych najlepiej zorientowane jest najmłodsze pokolenie. Zna je 43,8 proc. respondentów w wieku w 18 - 24 lata. Znajomość pojęcia śladu węglowego zależy również od wykształcenia: zna go 26,3 proc. osób z wykształceniem zawodowym, 34,5 proc. ze średnim i  44 proc. osób po studiach.
Transport samochodowy w Polsce jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza i związanych z nim chorób serca i układu oddechowego. Czy zatem podróżowanie komunikacją zbiorową jest sposobem na ograniczenie emisji CO₂? Na tak postawione pytanie pozytywnie odpowiedziało 91,8%  respondentów.
Busradar.pl Badanie Ślad węglowy 2.png
Niemal trzech na czterech Polaków deklaruje, że zdecydowałoby się zrezygnować z podróży samochodem w celach turystycznych lub rekreacyjnych właśnie ze względu na ograniczenie emisji spalin i wybrało podróż autobusem lub pociągiem. - Z naszego badania wynika, że jakość powietrza ma dla Polaków ogromne znaczenie i w tym celu gotowi są częściej podróżować komunikacją zbiorową - mówi Petr Susan, Head of Operations w Busradar.pl. -  W sprawach związanych z ochroną środowiska najmocniej słychać głos najmłodszych - pokolenia Zet, które żywo interesuje się tym tematem. 
Załączniki

Pobierz wszystkie

Busradar.pl Badanie Ślad węglowy 2.png

grafika | 41,1 KB

Pobierz
Busradar.pl Badanie Ślad węglowy 1.png

grafika | 13,8 KB

Pobierz