Niemal 90 proc. Polaków deklaruje, że segreguje śmieci

Prezydent podpisał nowelizację ustawy dotyczącej utrzymaniu czystości i porządku w gminach, której celem jest zachęcenie Polaków do segregowania śmieci. Jednak już dziś prawie 90 proc. Polaków deklaruje, że segreguje śmieci - wynika z badania przeprowadzonego w lipcu 2019 roku na zlecenie Busradar.pl

Poczucie odpowiedzialności za ochronę środowiska stało się dla Polaków ważne.  88,9 proc. deklaruje, że już dziś segreguje śmieci. To wzrost o 25,7 punktu procentowego w porównaniu do roku 2015 - wynika z badania Świadomość zmian klimatycznych przeprowadzonego na zlecenie Busradar.pl, wyszukiwarki połączeń autokarowych i kolejowych.
Busradar.pl badanie 2019.png
Największe zmiany w zachowaniu widać także przy zakupach z własną torbą (34,5 punktu proc.), kupowaniu produktów lokalnych (21,1 punktu proc.), rezygnacji z zakupu produktów w plastikowych opakowaniach (18,7 punktu proc.) czy ograniczaniu się do kupowania tego, co konieczne (15,8 punktu proc.).  
- Z naszego badania wynika, że trzy czwarte Polaków nie ma wątpliwości, że globalne ocieplenie to fakt naukowy. Widzimy, że rośnie świadomość ekologiczna, która przekłada się na codzienne zachowania. Wśród trzech najpopularniejszych działań podejmowanych ze względu na ochronę środowiska, obok segregacji śmieci i zakupów z własną torebką, znalazło się odpowiedzialne podróżowanie - komentuje Petr Susan, Head of Operations w Busradar.pl. - 82,3 proc. Polaków uznających globalne ocieplenie za fakt naukowy deklaruje, że  wiedza przekłada się na ich codzienne życie.
Jeszcze pięć lat temu co szósta osoba (16,6 proc.) nie robiła nic dla środowiska, dziś obojętność wobec spraw ekologii deklaruje tylko 1,2 proc respondentów.
Badanie “Świadomość zmian klimatycznych” na zlecenie wyszukiwarki połączeń Busradar.pl zostało zrealizowanew lipcu 2019 r. przez agencję badawczą Biostat metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Busradar.pl badanie Świadomość zmian klimatycznych 2019.png

grafika | 30,6 KB

Pobierz