W ciągu ostatniego roku polskie fundusze VC dokonały łącznie 49 inwestycji, z czego 21 to koinwestycje w zagraniczne spółki - wynika z raportu What’s beyond Poland, przygotowanego przez polski fundusz Alfabeat we współpracy z Pitchbook.
Polskie fundusze wychodzą poza lokalny rynek
źródło obrazu: Raport What's beyond Poland
Międzynarodowe alianse
Polskie koinwestycje za granicą to przyszłościowy kierunek rozwoju polskich funduszy VC. Prowadzą one do zwiększenia wartości inwestycji - a co najważniejsze - budują trwałe relacje w globalnym ekosystemie VC - czytamy w raporcie.
Polskie fundusze skupione na B2B Software
Kto inwestuje w Polsce?
źródło obrazu: Raport What's beyond Poland
Sukces rumuńskiego UiPath, jednego z pierwszych jednorożców w tej części Europy, miał wielki wpływ na zainteresowanie naszym regionem przez zagraniczne fundusze VC. Im więcej startupów uzyska miano jednorożca, tym więcej będzie inwestycji. Taki rozwój jest możliwy tylko dzięki silnym relacjom na poziomie globalnym. Polskie fundusze i startupy powinny skupić się na rozwoju międzynarodowych kontaktów - czytamy w raporcie.
Trend inwestycyjny
Przedstawione w raporcie dane są jednak dowodem na trend inwestycyjny, świadczący o tym, że doświadczone fundusze wychodzą coraz mocniej za granicę i szukają międzynarodowych inwestycji i kontaktów. Stworzyliśmy raport What's beyond Poland, ponieważ zależy nam na budowaniu globalnych relacji, które przyczynią się do rozwoju lokalnego rynku VC i większego wsparcia startupów - mówi Jan Wyrwiński - Partner Zarządzający funduszu Alfabeat.
O Alfabeat: Alfabeat to fundusz kapitałowy dla projektów technologicznych o globalnym potencjale. Fundusz wspiera pomysłodawców w rozwoju projektów w obszarach Enterprise Software.
O Pitchbook: Pitchbook jest firmą zajmującą się danymi i oprogramowaniem finansowym. Ma biura w Londynie, Nowym Jorku, San Francisco i Seattle i obsługuje klientów w 19 językach. Pitchbook dostarcza tysiącom profesjonalistów na całym świecie wyczerpujące dane finansowe na temat rynku publicznego i niepublicznego, ułatwiając im poszukiwanie nowych możliwości i ich wykorzystywanie.
Metodologia: Raport został przygotowany na bazie danych uzyskanych z serwisu Pitchbook. Pierwsza część raportu zawiera informacje o rundach inwestycyjnych, w których polskie fundusze były inwestorami lub koinwestorami. Polskie fundusze są definiowane jako te, które mają siedzibę w Polsce. Druga część raportu zawiera informację o rundach inwestycyjnych polskich startupów, w które zainwestowały zagraniczne fundusze. Polskie startupy definiowane są jako te, które posiadają siedzibę w Polsce. Średnie kwoty inwestycji odnoszą się tylko do tych inwestycji, w których kwoty te były podane. Raport został przygotowany na podstawie danych za okres od 1 listopada 2017 roku do 31 października 2018 roku.