40 tys. obrazów tomografii komputerowej płuc opracowanych przez zespół badawczy MI².AI z Politechniki Warszawskiej we współpracy w Polską Grupą Raka Płuca zostało wykorzystanych w projekcie Xlungs. W efekcie powstał model sztucznej inteligencji oparty na największej tego typu bazie danych na świecie, który będzie mógł wspierać lekarzy w szybszym i skuteczniejszym diagnozowaniu chorób. Podobnych “uśpionych” zasobów może być w Polsce dużo więcej.
W Polsce od ponad dekady budowana jest EDM, czyli elektroniczna dokumentacja medyczna - zintegrowany system gromadzący dane zdrowotne pacjenta. Od 1 lipca 2021 każdy lekarz czy gabinet ma obowiązek raportowania w nim zdarzeń medycznych. Jednak już wcześniej wiele placówek medycznych gromadziło takie dane na własną rękę.
Jak wyglądało trenowanie AI w projekcie Xlungs?
Warto inwestować w opracowanie danych zdrowotnych
Xlungs to projekt naukowy wykorzystujący sztuczną inteligencję do monitorowania i analizy zmian chorobowych w klatce piersiowej. Jego zadaniem jest wspieranie lekarzy – głównie pulmonologów i radiologów - przy analizie badań tomografii komputerowej. Rozwiązanie opracował zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej weryfikując dane wspólnie z radiologami zatrudnionymi w projekcie. Stworzyli oni unikalny model sztucznej inteligencji , który wydobywa kluczowe informacje z historycznych obrazów CT, automatyzuje proces opisywania wyników i skraca czas ich analizy. Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu INFOSTRATEG I.
MI².AI to zespół badawczy zajmujący się data science i uczeniem maszynowym. Tworzą go pracownicy naukowi i studenci dwóch wiodących wydziałów matematyki i informatyki w Polsce: MIM Uniwersytetu Warszawskiego i MiNI Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się prowadzeniem badań naukowych z dziedziny sztucznej inteligencji jak również praktycznym zastosowaniem ich efektów oraz popularyzacją wiedzy z obszaru swojej ekspertyzy.