W Polsce na jednego robota przypada aż 140 pracowników - to znacznie słabszy wynik od światowej średniej, wynoszącej jednego robota na 66 osób zatrudnionych. Jednak temat sztucznej inteligencji i robotów jest tak popularny, że mamy już cały zestaw przekonań na ich temat, czasami zaskakujących - wynika z raportu “Co Polacy myślą o robotach?”. Oparta na badaniu analiza łączy perspektywę technologiczną naukowców IDEAS NCBR z psychologicznym podejściem Centrum HumanTech Uniwersytetu SWPS.
- Niemal połowa Polek i Polaków mogłaby polubić robota - wynika z raportu Centrum HumanTech Uniwersytetu SWPS i IDEAS NCBR - ale już tylko 18 proc. badanych byłoby gotowe się z nim zaprzyjaźnić.
- Co druga badana osoba odczuwa zaciekawienie wobec robota z cechami anatomicznymi człowieka, a 31 proc. - obawę.
- Respondenci przyjęliby pomoc robota w opiece nad rodzicami i dziadkami, jeśli chodzi o całodobowy monitoring bliskich (54 proc.) i wyręczanie w niektórych czynnościach (49 proc.).
- 2/3 ankietowanych uważa, że przez postępy robotyzacji liczba dostępnych miejsc pracy się zmniejszy. Przeciwnego zdania jest tylko 5 proc.
Robo-zwierzęta czy robo-ludzie?

źródło: Raport “Co Polacy myślą o robotach?”, IDEAS NCBR, Centrum HumanTech Uniwersytetu SWPS
Nie pokłócimy się z robotami?

źródło: Raport “Co Polacy myślą o robotach?”, IDEAS NCBR, Centrum HumanTech Uniwersytetu SWPS
Co z rynkiem pracy?
Badanie zostało przeprowadzone na próbie liczącej 1052 osób (N=1052, 552 kobiety i 500 mężczyzn), w wieku powyżej 18 roku życia. Kwoty zostały dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI w ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna, poprzez wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony www (ankietę internetową). Jest to najlepsza i najczęściej stosowana metoda w ilościowych badaniach opinii publicznej, skuteczna, najszybsza, umożliwiająca zbadanie dużej grupy respondentów. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 26-30.10.2023 roku.
IDEAS NCBR
IDEAS NCBR sp. z o.o. to ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji, którego misją jest wsparcie rozwoju tych technologii w Polsce, poprzez stworzenie platformy łączącej środowisko akademickie z biznesowym.
Naszym celem jest zbudowanie największej w Polsce platformy przyjaznej prowadzeniu innowacyjnych badań, a także kształcenie nowego pokolenia naukowców, ukierunkowanych na praktyczne zastosowanie opracowanych algorytmów oraz ich późniejszą komercjalizację w przemyśle, finansach, medycynie i innych gałęziach gospodarki.
Centrum HumanTech Uniwersytetu SWPS
Centrum HumanTech jako jedyny w Polsce ośrodek zajmuje się zarówno innowacjami społecznymi, jak i technologicznymi. To także jedyna tego rodzaju placówka funkcjonująca w uczelni o profilu humanistycznym.
Głównym celem naszej działalności jest zbliżenie technologii i nauk humanistycznych, przy założeniu, że w centrum naszych prac stawiamy człowieka. Działania badawcze Centrum obejmują obszary takie jak Human-Robot Interaction (HRI), Human-Computer-Interaction (HCI), cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja oraz skuteczność różnych interwencji z wykorzystaniem wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (XR).