Znajomość diet w Polsce - wyniki badania Kantar Public
Kopiuj tekst

Informacja na temat wyników badań 

Znajomość diet w Polsce - wyniki badania Kantar Public

Kantar zapytał Polaków o to, jakie diety są im znane? Zapraszamy na spotkanie prasowe i wymianę opinii ekspertów na temat wyników badań Kantar - diet najlepiej znanych przez Polaków i niskiej znajomości założeń diet najwyżej ocenianych przez dietetyków.

polska smakuje_pasek (1).jpg
Zaproszenie na spotkanie prasowe 👉 23 lutego 2023 r., godz. 10:00-11:00. Miejsce: Piękna 24/26, 00-549 Warszawa (Kantar - laboratoria) 

Wyniki badań znajomości diet 

Kluczowe wnioski:
  • Spośród dostępnych sposobów odżywiania się, Polacy najczęściej deklarują znajomość diet bezmięsnych: wegetariańskiej (34%) oraz wegańskiej (25%).
  • Jedna piąta badanych (21%) zna diety Kwaśniewskiego oraz kapuścianą, natomiast 16% - Dukana oraz śródziemnomorską.
  • Najmniejszy odsetek respondentów (2%) deklaruje znajomość diet DASH oraz planetarnej, a także Fleksitarianizmu.
  • Dwie piąte Polaków (41%) nie zna założeń żadnej diety.
KNATAR Znajomość diet (1).png

Polacy najczęściej deklarują znajomość diet bezmięsnych.
Dietę wegetariańską zna 34% badanych, a wegańską – 25%. Co piąty respondent (21%) wymienił dietę Kwaśniewskiego lub kapuścianą, natomiast 16% ankietowanych wskazało na diety: Dukana oraz śródziemnomorską. Dieta Dąbrowskiej oraz ketogeniczna są znane wśród 13% badanych. Do najmniej znanych sposobów odżywiania się można zaliczyć diety: raw, Atkinsa, makrobiotyczną, paleo oraz garstkową – wskazane przez 3% badanych. 2% respondentów wspomniało o diecie DASH, planetarnej oraz Fleksitarianizmie. 41% Polaków nie zna założeń żadnej z prezentowanych diet.

KNATAR Znajomość diet (2).png

Informacja o badaniu: zrealizowane w dniach 18-23 stycznia 2023 r., techniką wywiadów bezpośrednich w domach respondentów, na reprezentatywnej próbie 1015 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Sondaż realizowany przez Kantar Public w ramach projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, II etap”. Projekt realizowany jest przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, jest finansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.



Owoce i warzywa podczas poszczególnych posiłków
Polacy najczęściej jedzą warzywa i owoce na obiad - 92% osób, które w ogóle jadły ten posiłek.
71% respondentów deklaruje, że w dniu poprzedzającym badanie jadło warzywa i owoce na śniadanie, natomiast 59% na kolację.
Jako przekąski warzywa i owoce spożywało odpowiednio 48%, a 45% na drugie śniadanie.
Najmniej Polaków jadło warzywa i owoce na podwieczorek (34%).
KANTAR Styczeń 2023 (12).pngKANTAR Styczeń 2023 (11).png
Najbardziej wartościowym pod względem zawartości warzyw i owoców posiłkiem Polaków jest obiad. W przypadku 50% badanych co najmniej w połowie składa się z warzyw i owoców.
Respondenci najczęściej deklarują spożywanie jedynie warzyw i owoców w przekąskach (16%).
Najrzadziej (24%) co najmniej połowę posiłku stanowiły warzywa i owoce w przypadku kolacji.

 

Wskaźniki konsumpcji w grudniu 2022

16% Polaków odżywiało się w styczniu zgodnie z zaleceniami dietetyków – minimum połowę tego, co jedli stanowiły warzywa i owoce.
KANTAR Styczeń 2023 (15).jpgKANTAR Styczeń 2023 (16).jpg
59% Polaków ma dietę zbyt ubogą w warzywa i owoce, przy czym u 38% pojawiały się one w przynajmniej połowie posiłków (choć za mało). 21% badanych jadło bardzo mało warzyw i owoców, a nawet nie jadło ich wcale.
 
Wskaźnik konsumpcji warzyw i owoców
Wskaźnik konsumpcji warzyw i owoców przyjął w grudniu wartość 22,2 pkt., czyli był na niskim poziomie. Oznacza to, że łączna konsumpcja warzyw i owoców była niska. W porównaniu do listopada wartość wskaźnika wzrosła o 0,7 pkt. proc.
KANTAR Styczeń 2023 (6).png
Jest to syntetyczny wskaźnik obrazujący wielkość spożycia warzyw i owoców. Przyjmuje on wartości od 0 pkt. (dla osoby, która nie jadła żadnego z wymienionych w badaniu warzyw i owoców) do 100 pkt. (dla osoby, która każde z wymienionych warzyw i owoców jadła codziennie).

Niski poziom wskaźnika (od 0 do 25 pkt.) oznacza np., że respondent jadł w minionym tygodniu wymienione warzywa i owoce, jednak każde tylko raz, albo że częściej jadł mniej ich rodzajów. Wysoki poziom (od 50 do 100 pkt.) oznacza np., że respondent jadł w minionym tygodniu wszystkie wymienione warzywa i owoce co najmniej 2-3 razy. Mógł też jeść połowę spośród wymienionych za to codziennie.

Wskaźnik różnorodności (spożycia warzyw i owoców)
Wskaźnik różnorodności przyjął w grudniu wartość 50,2 pkt., czyli był na średnim poziomie. Wskazuje to na konsumpcję około połowy z wymienionych warzyw i owoców. W porównaniu do listopada wartość wskaźnika wzrosła o 2,1 pkt.
KANTAR Styczeń 2023 (8).png
Jest to syntetyczny wskaźnik obrazujący różnorodność spożycia badanych warzyw i owoców. Przyjmuje on wartości od 0 pkt. (dla osoby, która nie jadła żadnego z wymienionych w badaniu warzyw i owoców) do 100 pkt. (dla osoby, która jadła każde z wymienionych warzyw i owoców).

Niski poziom wskaźnika (od 0 do 33 pkt.) oznacza np., że respondent jadł w minionym tygodniu od żadnego do 1/3 spośród wymienionych warzyw i owoców. Wysoki poziom wskaźnika (od 68 do 100 pkt.) oznacza np., że respondent jadła w minionym tygodniu minimum 2/3 spośród wymienionych warzyw i owoców.

Wczoraj na talerzu
Wskaźnik „Wczoraj na talerzu” przyjął w grudniu wartość 43,7 pkt., czyli był na nisk​im poziomie. Wskazuje to na niedostateczny udział warzyw i owoców w diecie przeciętnego Polaka.
KANTAR Styczeń 2023 (14).png
„Wczoraj na talerzu” jest to wskaźnik obrazujący sposób odżywiania się badanych. Przyjmuje on wartości od 0 pkt. (dla osoby, która poprzedniego dnia nie jadła warzyw i owoców w ogóle) do 100 pkt. (dla osoby, w której wszystkich posiłkach warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę).

Zalecany poziom wskaźnika Wczoraj na talerzu (75 do 100 pkt.) w przybliżeniu oznacza, że dana osoba jadła warzywa i owoce na wszystkie posiłki, a w co najmniej połowie posiłków warzyw i owoców było nie mniej niż połowa (co jest zgodne z zaleceniami żywieniowymi). Zadowalający poziom wskaźnika (50 do 74,99 pkt.) oznacza, że warzywa i owoce były we wszystkich posiłkach, ale w większości stanowiły mniej niż połowę. Niski poziom wskaźnika (25 do 49,99 pkt.) oznacza, że warzywa i owoce były w co najmniej połowie posiłków, ale nie stanowiły ich połowy. Bardzo niski poziom wskaźnika (0 do 24,99 pkt.) oznacza, że warzywa i owoce pojawiły się maksymalnie w co drugim posiłku.

Wskaźnik „Wczoraj na talerzu” powstaje na podstawie odpowiedzi na dwa pytania: Czy warzywa i owoce były obecne w wszystkich posiłkach? Czy warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę spożywanej żywności?
Jego poziom od 2022 roku możemy śledzić na stronie WczorajNaTalerzu.pl
https://wczorajnatalerzu.pl

https://wczorajnatalerzu.pl



Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw



Badania konsumpcji Kantar 2021 (10).jpg

Badanie zrealizowano w dniach 18-23 stycznia 2023 r., na reprezentatywnej próbie 1005 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Wywiady bezpośrednie w domach respondentów (CAPI). Kantar pyta w nim respondentów o częstotliwość spożywania 21 gatunków w ostatnim tygodniu i o spożywanie warzyw, owoców i ich przetworów podczas poszczególnych posiłków w dniu poprzedzającym badanie.

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, II edycja”.

Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Kontakt: