TikTok wraz z partnerami uruchamia kampanię edukacyjną #ZłapDystans.
Równowaga pomiędzy światem cyfrowym a analogowym to obecnie priorytet. Chodzi o zdrowe i jakościowe spędzanie czasu w sieci, które nas wspiera, a nie osłabia. Bez cyfrowej higieny i świadomości, jak ją tworzyć, jesteśmy skazani na narastające zmęczenie, problemy z koncentracją czy rozdrażnienie. Z tego właśnie powodu o cyfrowej równowadze należy często i głośno mówić.
Joanna Flis, psycholożka, terapeutka, badaczka i ekspertka projektu MŁODE GŁOWY
Joanna Flis, psycholożka, terapeutka, badaczka i ekspertka projektu MŁODE GŁOWY
#ZłapDystans w praktyce
Cyfrowy wellbeing czy digital wellness to coraz bardziej popularne trendy, szczególnie w kontekście najmłodszych pokoleń - Generacji Z, następującej po niej generacji Alpha czy nastolatków pomiędzy tzw. pokolenia Zalpha. Zaczynamy powoli podchodzić do technologii używanej przez te pokolenia bez tak ogromnego lęku i dostrzegać, że technologia będzie bardzo dużą i ważną częścią życia naszych dzieci, że będą one stale z tą technologią funkcjonowały, że są to pokolenia “natywne” jeśli chodzi o wiele usług cyfrowych. Mamy do czynienia z takim zjawiskiem jak “digital playground” - “cyfrowy plac zabaw” - kiedyś my jako dzieci wychodziliśmy na przysłowiowy trzepak, dziś najmłodsi coraz częściej bawią się, inspirują i utrzymują relacje społeczne w cyfrowych przestrzeniach. Stąd pojawienie się dużej potrzeby edukowania i wskazywania młodym, jak mogą budować bezpieczną relację z technologią i dbać o zachowanie równowagi między rzeczywistością a światem cyfrowym.
Monika Borycka, badaczka trendów, analityczka innowacji i specjalistka future studies, założycielka inicjatywy TrendRadar
Monika Borycka, badaczka trendów, analityczka innowacji i specjalistka future studies, założycielka inicjatywy TrendRadar
Dzień Bezpiecznego Internetu jest więc doskonałą okazją do przypomnienia wszystkim, nie tylko młodzieży, o tym, jak istotne jest dbanie o czas wolny od sieci. Kampanią #ZłapDystans TikTok chce zachęcić wszystkich użytkowników do wprowadzenia zdrowych ograniczeń, które pozwolą cieszyć się światem innowacji i cyfrowej rozrywki bez zaniedbywania prawdziwego życia.
Technologia stała się częścią naszego życia, jednak powinniśmy korzystać z niej w rozsądny sposób. Co to oznacza? Musimy zachować zdrowy dystans i ograniczać np. czas spędzany w sieci, robiąc w ten sposób miejsce na swoje pasje. Pomóc w tej kontroli mogą zaszyte funkcje wyznaczające limity dzienne czy, w przypadku nastolatków, narzędzia do kontroli rodzicielskiej. Korzystajmy z platform cyfrowych, choćby TikToka, w taki sposób, aby były narzędziem rozwoju, źródłem pozytywnych inspiracji i ciekawych zainteresowań, które możemy rozwijać w realnym życiu.
Jakub Olek, szef relacji publicznych TikToka w CEE
W życiu ważna jest równowaga pomiędzy światem cyfrowym, a tym realnym. Warto zrozumieć nowe technologie, nauczyć mądrze i bezpieczne z nich korzystać oraz zachęcać do tego innych. Potraktujmy Internet jako okno na świat i źródło inspiracji. Czas zadbać o siebie i złapać dystans.
Martyna Wojciechowska, mama, założycielka Fundacji UNAWEZA i inicjatorka projektu MŁODE GŁOWY
Martyna Wojciechowska, mama, założycielka Fundacji UNAWEZA i inicjatorka projektu MŁODE GŁOWY