Core Team o zrównoważonej przyszłość polskiego ogrodnictwa

Komunikat prasowy 

Core Team o zrównoważonej przyszłość polskiego ogrodnictwa

Core Team to forum współpracy liderów sektora ogrodniczego. Za jeden z priorytetów uznano upowszechnienie wśród producentów i konsumentów produkcji zrównoważonej. O wyzwaniach, szansach, działaniach zrealizowanych i planowanych przez zespół ekspertów opowiada dr inż. Mirosław Korzeniowski, Prezes Stowarzyszenia Agroekoton i lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju Core Team.

Kiedy zaczynaliśmy spotkania Core Teamu, Europejski Zielony Ład był jednym z głównych haseł wywoławczych. Był to demon, któremu większość naszego środowiska mówiła „nie”. Zielone działało w tym przypadku jak czerwona płachta działająca na byka. Myślę, że w mijającym roku coś udało nam się odczarować. W ramach zespołu i całego naszego środowiska ogrodniczego pokazaliśmy sobie, że wiele celów EZŁ my tak naprawdę już realizujemy. W wielu elementach tej swoistej strategii politycznej, możemy się kreować na liderów europejskich

 mówi dr inż. Mirosław Korzeniowski, Prezes Stowarzyszenia Agroekoton, w Core Team lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju.

Przykład bioróżnorodność
Europejska strategia bioróżnorodności mówi o zatrzymaniu spadku populacji owadów zapylających. Aktualne raporty na temat populacji pszczoły miodnej w Polsce pokazują wzrost liczby rodzin pszczelich, w ciągu jednego roku, o kilkanaście procent.
- W Polsce już dokonaliśmy tego, czego Unia od nas oczekuje do 2030 roku. Nie czekamy na wprowadzenie nowego Krajowego Planu Strategicznego, który ma dawać narzędzia do wspierania tego typu działań. To się już dzieje. To efekt współpracy naszych pszczelarzy z rolnikami i sadownikami. Tych pszczół jest najwięcej w regionach, gdzie rozwinięta jest produkcja ogrodnicza – mówi Mirosław Korzeniowski.
- Musimy pamiętać, że pewne cele zrównoważonego rozwoju ONZ lub strategii Europejskiego Zielonego Ładu, to nie jest tylko jakaś ambitna wizja polityków, to jest też szansa na zmianę. Możemy wykorzystywać te procesy do modernizacji. Nie wszystko musi nam się podobać w tych strategiach, ale powinniśmy ocenić zasoby i wykorzystać atuty, których mamy bardzo dużo – dodaje Korzeniowski.

Sorry, taki mamy krajobraz
- Jako Polska mamy duże atuty. Nie ma rywalizacji pomiędzy producentami jabłek, borówek czy papryki. Staramy się występować wobec administracji publicznej, opiniotwórców ze środowiska naukowego czy na forum międzynarodowym, pokazując swoje atuty. Mamy ciekawy produkt, tym produktem już nie jest tylko jabłko, gruszka czy papryka, ale tym produktem jest całe otoczenie, łącznie z elementami środowiskowymi. W wielu obszarach produkujemy w sposób zrównoważony i dbamy o środowisko. Dziś wyzwaniem jest zapewnienie opłacalności produkcji. Trzeba o tym mówić głośno i warto mówić jednym głosem. Ale jest coś jeszcze. My mamy dziesiątki przykładów producentów, których praktyki musimy pokazać. Oni tego co robią nie nazywali zrównoważonym rozwojem. Ale dbali o glebę, dbali o wodę i środowisko. Tak dyktował im zdrowy rozsądek, a nie wola polityczna Komisji Europejskiej. To jest ten nasz kapitał początkowy, na którym możemy budować nasze przewagi konkurencyjne mówi dr Mirosław Korzeniowski, Prezes Stowarzyszenia Agroekoton.

Zmiany prośrodowiskowe są okazją na mentalną rewolucję. Kreując własne myślenie (producentów), musimy nauczyć się kreować także myślenie naszych konsumentów. Samo produkowanie i walka o rentowność to dziś za mało. Musimy znaleźć dużo dobrych przykładów i nauczyć się swobodnie opowiadać o tym, co i jak produkujemy. Odwołując się do dobrych praktyk i widząc szachownicę pól, plantacji i sadów, Polacy wzmocnią swoje przekonanie o atutach krajowych warzyw i owoców

 podsumowuje dr Mirosław Korzeniowski, w Core Teamie lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju. 


Działania zrealizowane przez Zespół ds. zrównoważonego rozwoju 
  • Cykliczne spotkania zespołu (hybrydowo lub online)
  • Opracowanie analizy SWAT dla zrównoważonego rozwoju branży ogrodniczej
  • Konferencja Ogrodnictwo ekologiczne i zrównoważone w ramach Targów TSW 2022
  • Konferencja Core Team, EZŁ a przyszłość branży ogrodniczej, 8.03.2022 
  • Uwagi Core Team do projektu KPS, 5-06.2022
  • Kongres Produkcji Podstawowej, 27.10.2022
  • Jagodowe Trendy, 26.11.2022 
  • Komunikacja z mediami: konferencje prasowe, relacje i komunikaty po konferencjach 
Kolejne kroki:
  • Opracowanie raportu: Najlepsze praktyki w integrowanej i zrównoważonej produkcji szansą na rozwój polskiego ogrodnictwa, 10-12.2022
  • Publikacja raportu i pakietu materiałów komunikacyjnych w trakcie TSW, 19.01.2023
  • Aktywna rola Core Team w opiniowaniu aktualizacji i wdrażaniu Krajowego Planu Strategicznego 
Osoby zainteresowane edukacją liderów w swoich środowiskach, wspólnym głosem sektora na temat EZŁ, w efekcie stworzeniem postaw do budowania strategii zrównoważonego rozwoju branży – prosimy o kontakt.

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez KZGPOiW projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, II edycja”.

Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Koniec_.jpg
Kontakt
Załączniki

Pobierz wszystkie

CORE TEAM 2022.jpg

grafika | 1,33 MB

Pobierz