Skrót PSD2 czy nawet termin Otwarta Bankowość „przeciętnemu Kowalskiemu” mówi zapewne niewiele, choć być może korzysta on z usług na nich opartych. Tymczasem, Otwarta Bankowość to prawdziwy przełom w funkcjonowaniu wielu firm, nie tylko z sektora finansowego. Dyrektywę PSD2, regulującą jej funkcjonowanie, zaimplementowano w polskim prawie niemal dokładnie 3 lata temu. W opublikowanym właśnie raporcie firmy Kontomatik znajdziemy podsumowanie tego, co udało się osiągnąć przez ten czas – oraz jakich innowacji możemy się spodziewać w kolejnych latach i przede wszystkim – jak skorzystały na niej firmy i właśnie “zwykli Kowalscy”. W raporcie przeczytamy analizy i prognozy przedstawicieli wielu firm, które wykorzystują mechanizmy Otwartej Bankowości w swojej działalności.
Czym jest Otwarta Bankowość i jakie są jej możliwości?
Dzięki temu, firmy te mogą świadczyć cały szereg usług dla klientów: od udzielania pożyczek, przez realizację szybkich przelewów czy ostatnio popularne płatności odroczone, tzw. Buy Now, Pay Later, aż po wykorzystanie danych klientów w działalności innej niż finansowa. Na przykład, firmy pośredniczące w wynajmie mieszkań mogą, analizując historię rachunku bankowego, ocenić wiarygodność płatniczą potencjalnego najemcy. Na tej podstawie mogą oszacować ryzyko związane z najmem, a klientom o wysokiej wiarygodności zaproponować preferencyjne warunki
- mówi Patryk Pietrzak, Członek Zarządu i Dyrektor Sprzedaży w Kontomatik.
Jak Otwarta Bankowość przyjęła się w Polsce?
Otwarta Bankowość przyjmuje się stopniowo na polskim i europejskim rynku. Zauważyliśmy, że w 2022 roku, w porównaniu do roku 2019, nasi klienci importują dane bankowe średnio około 32% częściej. To oznacza, że więcej klientów naszych klientów chce udostępniać swoje dane finansowe. Tendencja jest rosnąca i jestem przekonany, że w ciągu kolejnych lat odsetek osób korzystających z Otwartej Bankowości, na przykład jako metody weryfikacji swojej zdolności kredytowej, będzie znacząco wyższy”
– wyjaśnia Patryk Pietrzak, Członek Zarządu i Dyrektor Sprzedaży w Kontomatik.
Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) jest w trakcie przeglądu funkcjonowania PSD2. W toku są konsultacje mające na celu rewizję obecnego kształtu dyrektywy, a także stworzenie fundamentów PSD3 i Otwartych Finansów. Mamy możliwość bezpośredniego uczestnictwa w tym procesie, dlatego postanowiliśmy zestawić w jednym raporcie wiedzę z rynku polskiego i europejskiego.
Od Otwartej Bankowości do Otwartych Danych
Zwraca uwagę propozycja EBA, aby przekształcić Otwartą Bankowość w Otwarte Finanse, poprzez rozszerzenie regulacji na inne produkty finansowe niż rachunki płatnicze, w szczególności na ubezpieczenia, inwestycje czy produkty emerytalne
– zauważa Michał Mostowik, Counsel z kancelarii DLK Legal.
Kontomatik
Kontomatik od 2009 r. zajmuje się dostarczaniem i analizą danych bankowych. Usługi fintechu opierają się na automatycznym zbieraniu danych finansowych poprzez API PSD2 z banków w Polsce i Europie. Firma dysponuje autorską technologią wykorzystującą uczenie maszynowe i na jego podstawie oferuje dodatkowe rozwiązania analityczne takie jak: analiza ryzyka finansowego, scoring czy etykietowanie transakcji. Rozwiązania Kontomatika wspierają klientów m.in. w skanowaniu wzorców zachowań czy analizy trendów ich klientów.
W portfolio firmy znajduje się ponad 100 klientów z 10 krajów, w tym m.in. banki, firmy pożyczkowe, faktoringowe, leasingowe oraz podmioty z sektora e-commerce (Kontomatik pracuje ze znanymi markami tj. Revolut, PKO BP czy Allegro Pay). Kontomatik jest pierwszą firmą, która w Polsce uzyskała wpis do rejestru AISP, prowadzonego przez KNF.
Więcej informacji o firmie na www.kontomatik.com.
Kontakt dla mediów:
Justyna Skorupska, Marketing Manager
justyna.skorupska@kontomatik.com