- Znacząco wzrosła świadomość prozdrowotnych atrybutów warzyw i owoców.
- Smak staje się kluczową korzyścią dla konsumentów warzyw i owoców. Wśród barier zmalało znaczenie trudności i czasochłonności przygotowania.
- Chcemy spożywać to co sezonowe i lokalne, preferujemy zakupy w sezonach zbioru poszczególnych gatunków. Ponad połowa Polaków sięgnęła po niektóre gatunki częściej niż w latach poprzednich.
- Rzadsze zakupy wspierają rozwój rynku przetworów, mrożonek i soków NFC.
- Rośnie świadomości prozdrowotna, ale nie wiedza na temat ile powinniśmy spożywać. Głównym powodem tego, że Polacy nie spożywają większej ilości warzyw i owoców jest to, że sądzą, że nie muszą gdyż ilość, którą spożywają jest ich wystarczająca.
Oprócz właściwości zdrowotnych - bardzo zyskał smak produktów, ich świeżość, to że pochodzą z lokalnego rynku. To chyba jakościowo zmiana najistotniejsza. Poza tym mamy swoje ulubione owoce, po które sięgamy nie tylko w sezonie. Niezmiennie królują truskawki i jabłka oraz pomidory i ziemniaki. Polacy coraz chętniej sami przyrządzają potrawy i szukają nowych smaków, nowych możliwości kulinarnych, stąd między innymi rosnące zainteresowanie owocami jagodowymi
- dodaje Urszula Krassowska, dyrektor zarządzająca Public Division w Kantar.
Brak wiedzy, o tym, że warzyw i owoce powinny stanowić połowę tego co jemy, jest cały czas główną barierą konsumpcji. Połowa Polaków uważa, że spożywa warzywa i owoce w wystarczającej ilości, a tylko co piąty (19%) je ich tyle ile wskazują rekomendacje specjalistów – dietetyków i lekarzy. Badania zrealizowane po sezonie 2021 potwierdzają, to wokół czego powinniśmy koncentrować zasoby promocyjne. Czas ku temu jest dobry, pandemia podnosi zainteresowanie samą konsumpcją owoców i warzyw, bardzo podniosła też świadomość ich prozdrowotnego znaczenia na talerzu
– podsumowuje Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Badania realizowane są przez Kantar dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw w ramach projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora”. Projekt realizowany jest we współpracy z agencją INSPIRE smarter branding.
Zadanie finansowane ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Projekt realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.