Czytniki inkBOOK kontynuują sukces polskich produktów wyróżnionych nagrodą Red Dot

Wrocław, 3 kwietnia 2017

Czytniki inkBOOK kontynuują sukces polskich produktów wyróżnionych nagrodą Red Dot

Opublikowany

Red Dot to najbardziej prestiżowa nagroda w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Przyznawana jest najlepszym na świecie produktom i markom. Swój udział w wydarzeniu ma również polska elektronika użytkowa - w ostatniej edycji konkursu nagrodę Red Dot: Product Design 2017 otrzymały polskie czytniki książek elektronicznych inkBOOK.

Wyróżnienia Red Dot przyznawane są od 1955 roku w trzech kategoriach: produkt, komunikacja i koncept. Od 2004 roku nagradzane są również urządzenia w kategorii elektroniki użytkowej. Do tej pory nagrodę otrzymały jedynie trzy polskie marki. W 2014 roku jury konkursu wyróżniło polską kasę fiskalną Elzab K10 za kompaktowe rozmiary i dotykowy ekran służący do nawigacji po systemie. W 2015 roku laureatem została seria inteligentnego sprzętu AGD Amica IN, a w 2016 - firma UMC Poland odpowiedzialna za produkcję telewizorów Sharp.
W tegorocznym konkursie nagroda za wyjątkowe wzornictwo i innowacyjność została przyznana polskiej marce czytników e-booków inkBOOK za modele inkBOOK Prime i inkBOOK Classic 2. Projekt urządzeń powstał w Polsce, we współpracy z wrocławskim studiem projektowym ID Design. Autorzy projektu postanowili zerwać z dotychczasową stylistyką czytników, która do złudzenia przypomina obudowy tabletów.

Przez lata naszej działalności, zgromadziliśmy wiele doświadczeń, które wykorzystaliśmy w pracach nad inkBOOKami Prime i Classic 2. Analizując wiele aspektów, zwróciliśmy uwagę na fakt, że wymagania użytkownika e-czytnika są zupełnie odmienne od wymagań użytkownika smartfonu czy tabletu, z których korzystamy często, ale krótko - przez kilka czy kilkanaście minut. Książkę czytamy nawet przez kilka godzin, co stwarza zupełnie inne warunki. Postanowiliśmy zerwać z dominującą konwencją i zaprezentować wzornictwo, które kładzie przede wszystkim nacisk na ergonomię. Kluczowymi aspektami były dla nas wygoda trzymania urządzenia w dłoni przez wiele godzin oraz zniwelowanie efektu zmęczenia oczu i rąk.

powiedział Paweł Horbaczewski, założyciel firmy Arta Tech, która jest producentem czytników inkBOOK.

Specjalnie wyprofilowana obudowa poprawia chwyt i sprawia wrażenie obcowania z tradycyjną, drukowaną książką. Na uwagę zasługuje również obecność fizycznych przycisków z innowacyjnym mechanizmem inkBUTTONS™, które razem z dotykowym ekranem E Ink pozwalają na wygodną obsługę urządzeń.

Czytniki inkBOOK Prime oraz Classic 2  zostały z pasją, którą można porównać do zaangażowania, z jaką lata temu pracował  introligator, tworząc oprawę dla książki drukowanej. Sposób, w jaki inkBOOKi zostały wyprofilowane, ułatwia chwyt i daje pewność trzymania. W tylnej części powierzchnie zostały ukształtowane napinającymi je liniami, inspirowanymi kształtem otwierającej się książki. W ten sposób uzyskaliśmy część dopasowaną do dłoni i dającą palcom delikatne miejsca podparcia. Płaszczyzny tylnej ścianki, obniżając się do krawędzi, powodują, że obudowa staje się smuklejsza i lżejsza optycznie.

powiedział Piotr Maciejewski, założyciel biura projektowego ID Design, odpowiedzialnego za projekt nowych czytników inkBOOK.

003.png
Interfejs graficzny oprogramowania, bazującego na systemie Android, został zaprojektowany od podstaw w taki sposób, aby jego obsługa była maksymalnie intuicyjna. Możliwości nowych inkBOOKów mogą być zwiększane za sprawą dodatkowych aplikacji.

Frontowa część to spokojne linie pozwalające skupić się na najważniejszym – ekranie, na którym wyświetlana jest treść. Tuż nad dolną krawędzią umieściliśmy przycisk „powrót”. Takie umieszczenie nie powoduje jego przypadkowego użycia. Z tego samego powodu przycisk włączania i wyłączania umieściliśmy w górnym narożniku tylnej ściany.

dodaje Maciejewski.

004.png
Miłośnicy wzornictwa i osoby zajmujące się tą tematyką znają znaczenie  międzynarodowego konkursu projektowego Red Dot Award. Pierwsze nagrody zostały przyznane już ponad 60 lat temu, od tego czasu zespół ekspertów składający się z najbardziej znanych projektantów, dziennikarzy i innych wpływowych osób z branży każdego roku przyznaje nagrody dla najbardziej innowacyjnych projektów. Produkty wyróżnione nagrodą Red Dot przez pięć tygodni będą prezentowane na największej na świecie wystawie dotyczącej współczesnego wzornictwa - "Design on Stage" w muzeum Red Dot Design w Essen. Ich zdjęcia są publikowane w katalogu Red Dot Design Yearbook, w aplikacji Red Dot App i na platformie projektowej Red Dot 21. Tegoroczne nagrody Red Dot zostaną rozdane 3 lipca 2017 r. w Essen.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.red-dot.org.

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Czytniki inkBOOK kontynuują sukces polskich produktów wyróżnionych nagrodą Red Dot - Inf. prasowa inkBOOK.docx

docx | 1,16 MB

Pobierz
Czytniki inkBOOK kontynuują sukces polskich produktów wyróżnionych nagrodą Red Dot - Inf. prasowa inkBOOK.pdf

pdf | 1,14 MB

Pobierz
004.png

grafika | 332 KB

Pobierz
003.png

grafika | 186 KB

Pobierz
002.png

grafika | 173 KB

Pobierz